No:504/22, Azərbaycanla Ermənistan arasında delimitasiya üzrə komissiyaların Brüsseldə üçüncü iclası barədə mətbuat məlumatı
03 noyabr 2022 20:30
3 noyabr 2022-ci il tarixində Brüssel şəhərində Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin müavini Mher Qriqoryanın sədrliyi altında, müvafiq olaraq, Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının və Ermənistan Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası və sərhəd təhlükəsizliyi məsələləri üzrə Komissiyanın üçüncü iclası keçirilib.
İclas başlamazdan əvvəl Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin Baş katibi Stefano Sannino Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası nümayəndə heyətlərini salamlayıb, Komissiyaların işinə uğurlar arzulayıb, Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında münasibətlərin normallaşması məsələlərində kömək etməyə bundan sonra da hazır olduğunu təsdiq edib.
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin müavini Mher Qriqoryan salamlama çıxışlarında Avropa İttifaqı Şurasına görüşün yaxşı təşkilinə görə təşəkkürlərini ifadə ediblər.
Tərəflər, Azərbaycan Respublikasının və Ermənistan Respublikasının rəhbərləri səviyyəsində müxtəlif formatlarda əldə edilən razılaşmaları nəzərə alaraq, delimitasiya məsələlərinin müzakirəsini davam edib, təşkilati və prosedur məsələləri nəzərdən keçiriblər.
Komissiyaların birgə fəaliyyətinin hüquqi çərçivələrini müəyyən etmək məqsədilə, tərəflər Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının və Ermənistan Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası və sərhəd təhlükəsizliyi məsələləri üzrə Komissiyanın birgə fəaliyyət qaydasının razılaşdırılması üzrə işi sürətləndirmək barədə razılığa gəliblər.
Tərəflər Komissiyaların dördüncü iclasının keçirilməsinin tarixi və yerini işçi qaydada müəyyən etmək barədə razılığa gəliblər.

No:504/22, Press release about the third meeting of Commissions on delimitation between Azerbaijan and Armenia in Brussels
03 November 2022 20:30
On November 3, 2022, under the chairmanship of the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev and the Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan, respectively, the third meeting of the Commission on the delimitation of the state border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, and the Commission on border security and delimitation of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan was held.
Before the meeting, the Secretary General of the European External Action Service, Stefano Sannino, greeted the delegations of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, wished success to the work of the Commissions, and confirmed the readiness of the European Union to help the process of normalization of relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.
Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev and Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan in their welcoming speeches expressed their gratitude to the Council of the European Union for the smooth organization of the meeting.
The sides, taking into account the agreements reached in different formats at the level of the leaders of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, continued the discussion on delimitation issues and considered organizational and procedural issues.
In order to determine the legal framework for the joint activities of the Commissions, the sides agreed to speed up the work on agreeing on procedural aspects of the joint activity of the State Commission on the delimitation of the state border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia and the Commission on border security and delimitation of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.
The sides agreed to define the date and place of the fourth meeting of the Commissions in due course.