No:502/24, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 49-cu iclasına və 2025-ci ilin birinci yarısı üçün sədrliyin Azərbaycana təhvil verilməsinə dair mətbuat məlumatı
20 dekabr 2024 18:00
19 dekabr 2024-cü il tarixində onlayn formatda Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 49-cu iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev iştirak və çıxış edib.
Yalçın Rəfiyev çıxışında Azərbaycanın QDİƏT-in təsisçi üzvü kimi Təşkilat çərçivəsində qarşılıqlı maraqlara əsaslanan əməkdaşlığın gücləndirilməsinə daim töhfə verdiyini və ölkəmizin Təşkilatın daha nəticəyönümlü və praktik əməkdaşlıq platformasına çevrilməsi zərurətini dəstəklədiyini vurğulayıb.
Azərbaycanın Orta Dəhliz vasitəsilə regionun tranzit potensialını artırmaq və təhlükəsiz nəqliyyat marşrutları yaratmaq istiqamətində fəaliyyəti, yaşıl enerji sahəsində Avropaya ixracın artırılması və Qara Dəniz Sualtı Kabel layihəsi vasitəsilə enerji ötürülməsi ilə bağlı əldə olunan nailiyyətlərdən bəhs olunub.
Cari ilin 11-23 noyabr tarixlərində Bakıda keçirilmiş Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu Tərəflər Konfransı (COP29) çərçivəsində Azərbaycanın beynəlxalq iqlim gündəliyinin irəlilədilməsində əldə etdiyi mühüm uğurlar, xüsusən də iqlim maliyyəsinin artırılması və karbon bazarlarına dair razılaşmalarla bağlı irəliləyişlər diqqətə çatdırılıb.
2025-ci ildə QDİƏT çərçivəsində işçi qruplarının fəaliyyətinin gücləndirilməsi və üzv dövlətlər arasında sahəvi əməkdaşlığın genişləndirilməsinin Azərbaycanın əsas prioritetlərdən biri olacağı qeyd olunub, bu istiqamətdə üzv dövlətlər birgə qarşılıqlı fəaliyyətə dəvət edilib.
Tədbirin yekununda iclasın protokolu, bir sıra vacib qərarların qəbulu ilə yanaşı, 2025-ci ilin birinci yarısı üçün sədrlik Azərbaycan Respublikasına təhvil verilib.

No:502/24, Press release on the 49th meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation and the handover of the Chairmanship to Azerbaijan for the first half of 2025
20 December 2024 18:00
On 19 December 2024, the 49th meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) was held in an online format.
Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev participated and delivered a speech at the meeting on behalf of Azerbaijan.
In his speech, Yalchin Rafiyev emphasized that Azerbaijan, as a founding member of BSEC, has always contributed to strengthening cooperation based on mutual interests within the framework of the Organization, and that our country supports the necessity of transforming the Organization into a more result-oriented and practical cooperation platform.
The activities of Azerbaijan in the direction of increasing the transit potential of the region and creating secure transport routes through the Middle Corridor, the achievements regarding the increase of exports to Europe in the field of green energy and energy transmission through the Black Sea Submarine Cable project were discussed.
The important successes achieved by Azerbaijan in advancing the international climate agenda within the framework of the 29th Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), held in Baku on 11–23 November of the current year, particularly the progress related to increasing climate finance and agreements on carbon markets, were stressed.
It was noted that strengthening the activities of working groups within the framework of BSEC in 2025 and expanding sectoral cooperation among Member States will be one of Azerbaijan’s main priorities, and in this direction, Member States were invited to joint mutual activity.
At the end of the event, along with the adoption of the protocol of the meeting and a number of important decisions, the Chairmanship for the first half of 2025 was handed over to the Republic of Azerbaijan.