No:469/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Macarıstanın Prezidenti Tamaş Şuyok ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
11 dekabr 2025 17:43
11 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Macarıstana işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin Prezidenti Tamaş Şuyok tərəfindən qəbul olunub.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Macarıstan arasında dostluq, qarşılıqlı hörmət və sıx əməkdaşlığa əsaslanan strateji tərəfdaşlığın inkişafı məmnunluqla qeyd edilib.
Yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, daimi siyasi dialoqun, xalqlar arasında təmasların, ölkələrimiz arasında humanitar əlaqələrin vacibliyi vurğulanıb.
Bununla yanaşı, sentyabrın 5-də Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində Azərbaycan və Macarıstan Hökumətləri arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın XI iclasının nəticələrinin münasibətlərin inkişafına əlavə təkan verdiyi bildirilib.
Görüşdə, Macarıstanın xüsusilə enerji sahəsi olmaqla, ölkəmizdə 3-cü böyük investor olduğu qeyd edilib, bununla yanaşı əczaçılıq və bir sıra digər istiqamətlərdə sərmayə planları nəzərdən keçirilib. Hava nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq qeyd edilib, yaşıl enerji, tranzit-kommunikasiya, təhsil təqaüdlərinin verilməsi və digər istiqamətlərdə işlərin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Bu və digər məsələlərin müfəssəl şəkildə 3-cü Azərbaycan-Macarıstan Strateji Dialoqu çərçivəsində müzakirə ediləcəyimə dair əminlik ifadə olunub.
Beynəlxalq platformalar çərçivəsində, BMT, Türk Dövlətləri Təşkilatı, Avropa İnstitutları çərçivəsində qarşılıqlı etimada və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Görüş zamanı həmçinin, qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər müzakirə olunub.

No:469/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of Hungary, Tamás Sulyok
11 December 2025 17:43
On 11 December 2025, within the framework of his working visit to Hungary, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, was received by the President of Hungary, Tamás Sulyok.
During the meeting, satisfaction was expressed with the development of the strategic partnership between Azerbaijan and Hungary, based on friendship, mutual respect, and close cooperation.
The importance of high-level mutual visits, continuous political dialogue, people-to-people contacts, and humanitarian ties between the two countries was emphasized.
It was also noted that the outcomes of the 11th meeting of the Joint Commission on Economic Cooperation between the Governments of Azerbaijan and Hungary, held on 5 September in Budapest, gave additional impetus to the development of bilateral relations.
During the meeting, it was highlighted that Hungary is the third-largest investor in Azerbaijan, particularly in the energy sector. Investment plans in the pharmaceutical sector and several other areas were also reviewed. Satisfaction was expressed with the development of cooperation in air transport, and the importance of activities in the fields of green energy, transit and communications, scholarship programs, and other areas was underlined.
Confidence was expressed that these and other issues would be discussed in detail within the framework of the 3rd Azerbaijan–Hungary Strategic Dialogue.
The importance of further strengthening cooperation based on mutual trust and support within international platforms, including the United Nations, the Organization of Turkic States, and European institutions, was noted.