No:468/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Venesuela Bolivar Respublikasının xarici işlər üzrə xalq hakimiyyəti nazirinin müavini Tatiana Puq Moreno ilə görüşünə və XİN-lər arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
02 dekabr 2024 18:15
2 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Venesuela Bolivar Respublikasının xarici işlər üzrə xalq hakimiyyəti nazirinin müavini Tatiana Puq Moreno ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Venesuela arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, iqtisadi-ticarət, energetika, turizm, kənd təsərrüfatı, mədəniyyət və təhsil sahələri üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
İki ölkə arasında intensiv siyasi dialoqun mövcudluğu, habelə müxtəlif səfərlər və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində aparılan təmasların məmnunluq doğurduğunu qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov, bu kimi müzakirələrin müxtəlif sahələr üzrə konkret planların müəyyən olunması baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT və Qoşulmama Hərəkası çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyə əsaslanan əməkdaşlığımızın məmnunluq doğurduğu, çoxtərəfli platformalar çərçivəsində əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
2025-ci ildə Azərbaycan və Venesuela arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunacağı, bu istiqamətdə birgə təşəbbüs və tədbirlərin həyata keçirilməsi imkanlarının nəzərdən keçirilməsinin faydalı olacağı diqqətə çatdırılıb.
Tatiana Puq Moreno Azərbaycanı ötən ay BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) uğurlu ev sahibliyi, sözügedən tədbirin yüksək səviyyədə təşkili münasibətilə təbrik edib, COP29-un yekunlarının iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə səylərinə mühüm töhfələrdən biri olduğunu qeyd edib.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq kəsb edən digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir müavini Tatiana Puq Morenonun ölkəmizə səfəri çərçivəsində, həmçinin Azərbaycan Respublikası və Venesuela Bolivar Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti, 2-ci raundu keçirilib.
Məsləhətləşmələr zamanı Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, qarşı tərəfin nümayəndə heyətinə isə Venesuela Bolivar Respublikasının xarici işlər üzrə xalq hakimiyyəti nazirinin müavini Tatiana Puq Moreno rəhbərlik edib.
Siyasi məsləhətləşmələr çərçivəsində Azərbaycan və Venesuela arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin perspektivləri, əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində gələcək planlar, birgə təşəbbüslər, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər müzakirə olunub.

No:468/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Tatiana Pugh Moreno, Deputy Minister of People’s Power for Foreign Affairs of the Bolivarian Republic of Venezuela, and political consultations between the MFAs
02 December 2024 18:15
On 2 December 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Tatiana Pugh Moreno, Deputy Minister of People’s Power for Foreign Affairs of the Bolivarian Republic of Venezuela.
At the meeting, issues standing on the existing bilateral and multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Venezuela, and prospects for cooperation in the fields of economic-trade, energy, tourism, agriculture, culture and education were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov, noting that the existence of intensive political dialogue between the two countries, as well as contacts conducted within the framework of various visits and international events cause satisfaction, noted the importance of such discussions in terms of determining concrete plans in various fields.
It was emphasized that our cooperation based on mutual support and solidarity within the framework of international organizations, particularly the United Nations and the Non-Aligned Movement, causes satisfaction, and that it is important to further strengthen cooperation within the framework of multilateral platforms.
It was stressed that the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Venezuela will be marked in 2025, and that it would be useful to consider opportunities for implementing joint initiatives and events in this direction.
Tatiana Pugh Moreno congratulated Azerbaijan on its successful hosting last month of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), and on the high-level organization of the said event, and noted that the outcomes of COP29 are one of the important contributions to efforts to combat climate change.
Within the framework of the visit of Deputy Minister Tatiana Pugh Moreno to our country, the next, 2nd round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Bolivarian Republic of Venezuela was also held.
During the consultations, the delegation of Azerbaijan was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov, and the delegation of the other side was headed by Tatiana Pugh Moreno, Deputy Minister of People’s Power for Foreign Affairs of the Bolivarian Republic of Venezuela.
Within the framework of the political consultations, prospects for bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and Venezuela, future plans in the direction of further developing relations, joint initiatives, as well as other bilateral and regional issues of mutual interest were discussed.