No:459/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İrlandiya Respublikasının Avropa işləri və müdafiə məsələləri üzrə dövlət naziri Tomas Birn ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
05 dekabr 2025 00:15
4 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) Nazirlər Şurasının Vyana şəhərində keçirilən 32-ci iclası çərçivəsində İrlandiya Respublikasının Avropa işləri və müdafiə məsələləri üzrə dövlət naziri Tomas Birn ilə görüşüb.
2026-cı ilin Azərbaycan-İrlandiya diplomatik münasibətlərinin qurulmasının 30 illik yubileyinə təsadüf etməsi fonunda, ikitərəfli və çoxtərəfli formatlar üzrə əməkdaşlıqda indiyədək əldə edilən dinamika müsbət qiymətləndirilib, bu əməkdaşlığın daha əhatəli  şəkildə həyata keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Siyasi dialoqun gücləndirilməsi, iqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, təhsil, innovasiya və yüksək texnologiyalar sahələrində əməkdaşlıq üçün mövcud potensial dəyərləndirilib, enerji təhlükəsizliyi, bərpa olunan enerji sahələrində tərəfdaşlıq imkanları müzakirələr olunub.
Azərbaycanın Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfə və ölkəmizin təşəbbüsü və aktiv iştirakı ilə həyata keçirilən nəhəng enerji, nəqliyyat-kommunikasiya layihələrinin beynəlxalq əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycan ilə İrlandiya arasında çoxtərəfli platformalarda qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Regional və beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlər nəzərdən keçirilib, Cənubi Qafqaz regionunda vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin bərpasından sonra regionda yaranan yeni reallıqlar, post-münaqişə dövründə ölkəmizin təşviq etdiyi sülh gündəliyi, Ermənistan ilə normallaşma prosesi, habelə bölgədəki mina təhdidi barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verilib.

No:459/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of State for European Affairs and Defence of the Republic of Ireland, Thomas Byrne
05 December 2025 00:15
On 4 December 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of State for European Affairs and Defence of the Republic of Ireland, Thomas Byrne, on the sidelines of the 32nd Meeting of the OSCE Ministerial Council held in Vienna.
Against the backdrop of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Ireland in 2026, the dynamics achieved to date in bilateral and multilateral cooperation were positively assessed, and the importance of further expanding this cooperation was emphasized.
The sides reviewed the existing potential for strengthening political dialogue and cooperation in the fields of economy, trade, investment, education, innovation, and high technologies, and discussed partnership opportunities in energy security and renewable energy.
The contribution of Azerbaijan to the energy security of the European Union and the international significance of major energy and transport-communication projects implemented on the initiative and with the active participation of Azerbaijan were highlighted.
The importance of continuing mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Ireland within multilateral platforms was noted.
Regional and international agenda issues were reviewed, and views were exchanged on the situation in the South Caucasus region.
Detailed information was provided to the counterpart on the new realities that have emerged in the region following the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty, the country’s peace agenda in the post-conflict period, the normalization process with Armenia, as well as the mine threat in the region.