No:409/23, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Azərbaycan ərazilərinə yük göndərilməsi cəhdi ilə bağlı açıqlamasına dair şərh
27 iyul 2023 19:00
Ermənistan tərəfinin ölkəmiz ilə razılaşdırmadan Azərbaycanın suveren ərazilərinə “humanitar yük” adı altında avtomobil konvoylarını göndərməsi Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı növbəti təxribatdır. Bu təxribatın Ermənistan dövləti və baş nazir səviyyəsində təşviq olunması qəbuledilməzdir.
Bu təxribat bir daha göstərir ki, Ermənistanın “bölgədə gərgin humanitar vəziyyət” iddiaları bu ölkənin qeyri-qanuni fəaliyyətləri davam etdirmək, əsassız siyasi manipulyasiya yolu ilə gərginlik yaratmaq niyyətindən başqa bir şey deyil.
Ermənistan tərəfi, Azərbaycanı qondarma “soyqırımı” cəhdlərində təqsirləndirmək əvəzinə, Ermənistan ərazisindən azərbaycanlıların məcburi şəkildə deportasiyasına, öz yurd-yuvalarından qovulan zaman insanların kütləvi ölüm hallarına, Azərbaycan ərazilərinə təcavüz və işğal nəticəsində soyqırımı daxil, insanlıq əleyhinə cinayətlərə, etnik təmizləmə siyasəti və törətdiyi əməllərə görə üzr istəməlidir.
Ermənistan tərəfi həqiqətən də bölgədə sülh və sabitlikdə maraqlıdırsa, o cümlədən Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini yalnız sözdə deyil, əməldə də dəstəkləyirsə, bu kimi təhrikçi addımlardan çəkinməli, Azərbaycan tərəfinin erməni sakinlərin ehtiyaclarının qarşılanması üçün təklif etdiyi “Ağdam-Xankəndi” yolundan və digər alternativ yollardan istifadəni dəstəkləməlidir. Ermənistan tərəfi həmçinin Azərbaycanın erməni sakinlərin reinteqrasiyası üzrə səylərinə maneçilik törətməməlidir.

No:409/23, Commentary on the statement by the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on the attempts to transport cargo to Azerbaijan
27 July 2023 19:00
Dispatch of convoys under the disguise of “humanitarian aid” to the sovereign territories of Azerbaijan without prior agreement is an another provocation. Encouragement of this provocation at the Prime Minister level is unacceptable.
This provocation once again demonstrates that “tense humanitarian situation” claims by Armenia are nothing than an intention to continue illegal activity and create tension by baseless political manipulation.
Armenia, instead of blaming Azerbaijan for the so-called “genocide” attempts, must apologize for forced deportations of Azerbaijanis from the territory of Armenia, mass casualties while the people were being driven out of their ancestral lands, aggression against Azerbaijan, crimes against humanity including genocide caused by the military occupation, as well as its ethnic cleansing policy and actions.
If Armenia is genuinely interested in peace and stability in the region, and supports the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan not only in words but also in deeds, it must refrain from such provocative actions, and support the utilization of “Aghdam-Khankendi”, as well as other routes proposed by Azerbaijan to meet the needs of the Armenian population. Armenia must also stop obstructing the efforts of Azerbaijan to reintegrate the Armenian residents.