No:363/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa Şurasının baş katibi Alen Berse ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 sentyabr 2024 20:04
24 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Avropa Şurasının baş katibi Alen Berse ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Avropa Şurası arasında mövcud gündəlikdə duran məsələlər, habelə cari regional vəziyyət müzakirə olunub.
Azərbaycanın dialoq və qarşılıqlı hörmətə əsaslanaraq hər zaman Avropa Şurasının təsisatları ilə əməkdaşlığa açıq olduğu bildirilib.
Buna baxmayaraq, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının cari ilin yanvar ayında Azərbaycan nümayəndə heyətinin etimadnaməsinin təsdiq etməməsinə dair qərarının əsassız və açıq şəkildə qərəzli olmaqla yanaşı dialoqa xidmət etmədiyi vurğulanıb.
Tərəflər arasındakı bütün fikir ayrılıqlarının dialoq, qarşılıqlı hörmət və anlaşma vasitəsilə həll edilməli olduğu, Azərbaycan tərəfinin Avropa Şurası və onun təsisatlarından gözləntisinin də məhz bundan ibarət olduğu vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfə postmünaqişə dövründə mövcud vəziyyət və reallıqlar barədə ətraflı məlumat verib, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinin gedişatından bəhs edib.

No:363/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Alain Berset, Secretary General of the Council of Europe
24 September 2024 20:04
On 24 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Alain Berset, Secretary General of the Council of Europe, within the framework of the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly.
At the meeting, issues on the existing agenda between Azerbaijan and the Council of Europe, as well as the current regional situation, were discussed.
It was stated that Azerbaijan, based on dialogue and mutual respect, is always open to cooperation with the institutions of the Council of Europe.
Nevertheless, it was emphasized that the decision of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in January of the current year on non-ratification of the credentials of the Azerbaijani delegation, in addition to being groundless and openly biased, does not serve dialogue.
It was emphasized that all differences of opinion between the sides must be resolved through dialogue, mutual respect and understanding, and that the expectation of the Azerbaijani side from the Council of Europe and its institutions is precisely this.
Minister Jeyhun Bayramov also provided the other side with detailed information on the current situation and realities in the post-conflict period, and spoke about the course of the peace process between Azerbaijan and Armenia.