No:318/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
8 iyun 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycanla İran arasında münasibətlərin cari vəziyyəti, bəzi mövcud problemlər və onların həlli məsələləri müzakirə edilib.
Qeyd edilən istiqamətlərdə iki ölkənin aidiyyəti qurumları arasında danışıqların və qarşılıqlı təmasların davam etdirilməsinə dair razılıq ifadə olunub.

No:318/23, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian
09 June 2023 00:42
On 8 June 2023, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian.
During the telephone conversation, the current state of relations between Azerbaijan and Iran, certain existing problems and issues of their resolution were discussed.
Agreement was expressed on the continuation of negotiations and mutual contacts between the relevant institutions of the two countries in the noted directions.
During the telephone conversation, an exchange of views was also conducted on a number of regional issues.