No:307/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Şərqi Avropa və Cənubi Qafqaz Baş İdarəsinin rəisi Mehmet Samsarın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 avqust 2024 18:16
1 avqust 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Şərqi Avropa və Cənubi Qafqaz Baş İdarəsinin rəisi Mehmet Samsarın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud müttəfiqlik münasibətlərindən irəli gələn məsələlər, çoxtərəfli formatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Bu kimi qarşılıqlı səfərlərin və XİN-lərarası məsləhətləşmələrin iki ölkə arasında gündəlikdə duran ikitərəfli və regional məsələlər üzrə ətraflı müzakirələrin aparılması baxımından əhəmiyyətli olduğu vurğulanıb.
İki ölkə arasında beynəlxalq və regional təşkilatlar, xüsusilə də Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində, o cümlədən ölkələrimizin iştirakı ilə müxtəlif üçtərəfli və çoxtərəfli formatlar çərçivəsində əməkdaşlığın intensivləşməsinin zəruriliyi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb. Sülh prosesinin qarşısında duran çağırışların, o cümlədən ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı davam edən və Ermənistan Konstitusiyasında iddiaların, üçüncü dövlətlər tərəfindən Ermənistanın hərbiləşməsinə töhfə verərək regional sabitliyə hədə törədən addımların hələ də qalmaqda olduğu diqqətə çatdırılıb.
Bu kimi təhdidlərin sülhə və sabitliyə, bölgədə qarşılıqlı əməkdaşlığa, regional nəqliyyat əlaqələrinin inkişafına, ümumilikdə regional normallaşmaya mane olduğu qeyd edilib və bu təhdidlərin aradan qaldırılmasının vacibliyi vurğulanıb.

No:307/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the delegation led by Mehmet Samsar, Head of the Directorate General for Eastern Europe and the South Caucasus of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye
01 August 2024 18:16
On 1 August 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the delegation led by Mehmet Samsar, Head of the Directorate General for Eastern Europe and the South Caucasus of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, who is on a visit to the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, issues arising from the existing allied relations between Azerbaijan and Türkiye, cooperation within multilateral formats, as well as regional and international security matters were discussed.
It was emphasized that such mutual visits and inter-ministerial consultations are important for holding comprehensive discussions on bilateral and regional issues on the agenda between the two countries.
The necessity of intensifying cooperation between the two countries within international and regional organizations, particularly within the Organization of Turkic States, as well as within various trilateral and multilateral formats involving two countries, was noted.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side in detail about the normalization process between Azerbaijan and Armenia. It was noted that challenges to the peace process still remain, including ongoing claims against Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty enshrined in Armenia’s Constitution, as well as steps by third states contributing to Armenia’s militarization and posing a threat to regional stability.
It was stated that such threats hinder peace and stability, mutual cooperation in the region, the development of regional transport links, and overall regional normalization, and the importance of eliminating these threats was emphasized.