No:261/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Nazirlər Şurasının fövqəladə iclasında iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
21 iyun 2025 23:01
21 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının İstanbul şəhərində keçirilən 51-ci sessiyası çərçivəsində təşkil olunan fövqəladə iclasda iştirak və çıxış edib.
Çıxışda İsrail-İran qarşıdurması nəticəsində Yaxın Şərqdə təhlükəsizlik vəziyyətinin kəskin şəkildə dəyişməsinin narahatlıq doğurduğu, mülki insanların həyatını, habelə regional və beynəlxalq sabitliyi təhdid edən vəziyyətin qəbuledilməz olduğu diqqətə çatdırılıb.
Sıx etnik və mədəni bağlarımızın, beynəlxalq hüququn normalarına, xüsusilə suverenlik, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığına əsaslanan qonşuluq əlaqələrimizin mövcud olduğu İran ərazisində mülki və nüvə infrastrukturuna dəyən ziyanın regional miqyasda mülki əhaliyə və ətraf mühitə ciddi təhlükə yaratması baxımından xüsusi narahatlıq mənbəyi olduğu bildirilib.
Mövcud vəziyyətin daha da gərginləşməsinə səbəb ola biləcək addımlardan çəkinilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Çıxışda, münaqişə və böhranlarla əhatə olunmuş bölgədə uzun sürən növbəti silahlı qarşıdurmanın qarşısının alınmasına, bütün hərbi əməliyyatların dərhal dayandırılması və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan diplomatik prosesin bərpasına çağırış edilib.

No:261/25, Press release on the participation and address of Minister Jeyhun Bayramov at the extraordinary meeting of the Council of Ministers of the Organization of Islamic Cooperation
21 June 2025 23:01
On 21 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated and delivered a speech at the extraordinary meeting organized within the framework of the 51st session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) held in the city of Istanbul.
In his address, it was noted that the sharp deterioration of the security situation in the Middle East as a result of the Israel-Iran confrontation is a matter of concern, and that the situation threatening the lives of civilians, as well as regional and international stability, is unacceptable.
It was stated that the damage caused to civilian and nuclear infrastructure in the territory of Iran, with which we have close ethnic and cultural ties and neighborly relations based on the norms of international law, particularly sovereignty, territorial integrity, and the inviolability of borders, is a particular source of concern in terms of posing a serious threat to the civilian population and the environment on a regional scale.
The importance of refraining from steps that could lead to further escalation of the situation was emphasized.
In the address, a call was made to prevent another prolonged armed confrontation in a region already affected by conflicts and crises, to immediately cease all military operations, and to restore the diplomatic process based on the norms and principles of international law.