Mətbuat şərhi 25 iyul 2017
No:208/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Macarıstana rəsmi səfəri çərçivəsində Macarıstan Milli Asambleyasının sədr müavini Janos Latorcai və Xarici Əlaqələr üzrə Komitəsinin sədri Zsolt Nemeth ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Macarıstan arasında əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşımasından məmnunluq ifadə olundu. Azərbaycan və macar xalqları arasında dostluğun dərin tarixi köklərə malik olduğu vurğulandı.
Tərəflər ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin mühüm rol oynadığını diqqətə çəkərək bu xüsusda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin Macarıstana gözlənilən səfərinin ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafına ciddi təkan verəcəyinə əminlik ifadə etdilər.
Həmçinin, Azərbaycan və Macarıstan arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafında parlament diplomatiyasının xüsusi rola malik olduğu qeyd olundu və bu məqsədlə parlamentlərarası dostluq qrupları arasında mütəmadi səfər mübadilələri və görüşlərin keçirilməsinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulandı.
Azərbaycan və Macarıstanın beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlərə münasibətdə mövqeyinin üst-üstə düşməsi təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirdi.
İki ölkə arasında nəqliyyat, enerji, turizm, təhsil, kənd-təsərrüfatı, əczaçılıq və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün biznes dairələri arasında əlaqələrin təşviq edilməsinin vacibliyi qeyd olundu.
Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin inkişafı istiqamətində Macarıstanın dost və tərəfdaş dövlət kimi göstərdiyi dəstəyi təqdir edildi.
Görüş əsnasında Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və onun ağır nəticələri və münaqişənin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar prosesi haqqında həmsöhbətlərə məlumat verdi. Nazir Macarıstanın Azərbaycanın ədalətli və haqlı mövqeyini və münaqişənin ölkəmizin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həllini dəstəkləməsinin yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.

Press release 25 July 2017 05:46
No:208/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the vice speaker of National Assembly of Hungary Janos Latorcai and the head of Commitee on Foreign Affairs Zsolt Nemeth within the official visit to Hungary
25 July 2017 05:46
The sides expressed satisfaction with the development of relations between the two countries at the level of strategic partnership. It was noted that bonds of friendship between Azerbaijan and Hungarian people have deep historical roots.
The interlocutors also stressed the importance of high-level reciprocal visits in advancement of relations between the two countries. In this context, they expressed confidence that the upcoming visit of the President of the Republic of Azerbaijan H.E Mr. Ilham Aliyev to Hungary would give a tangible impetus to the development of bilateral cooperation
Noting the special role of parliamentary diplomacy in the development of strategic partnership ties between Azerbaijan and Hungary they emphasized the importance of regular exchange of visits and meetings between interparliamentary friendship groups.
It was commended that the position of Azerbaijan and Hungary on the issues of the international agenda coincide.
During the meeting the sides emphasized the importance of promoting direct contacts between business circles for further development of cooperation in transport, energy, tourism, education, agriculture, pharmacy and other spheres.
As a friendly and partner country, Hungary's support for the development of relations between Azerbaijan and EU was particularly highlighted.
During the meeting, Minister Elmar Mammadyarov briefed the interlocutors about the aggression of Armenia against Azerbaijan and its serious consequences and the negotiation process on the settlement of the conflict. Minister Mammadyarov highly appreciated Hungary's support for the fair and just position of Azerbaijan and the settlement of the conflict based on the principles of territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders Azerbaijan.