No:191/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Kolumbiyanın xarici işlər nazirinin müavini Xuana Kastro Santamaria ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 aprel 2026 17:39
29 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Kolumbiyanın xarici işlər nazirinin müavini Xuana Kastro Santamarianın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Kolumbiya arasında ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Tərəflər siyasi dialoqun genişləndirilməsi, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin təşviqi, habelə bir sıra qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə, o cümlədən turizm, viza liberallaşdırılması, təhsil, mədəniyyət, humanitar, tələbə mübadiləsi, Parlamentlərarası əlaqələr və bir sıra digər əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Ölkəmizdə ispan dilinə artan maraq, bu sahədə təşkil olunan proqramlarda vətəndaşlarımızın iştirakı məmnunluqla qeyd olunub.
Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi, bir sıra beynəlxalq platformalarda sədrliyi, regionda liderliyi təqdir olunub.
Tərəflər həmçinin çoxtərəfli platformalar çərçivəsində əməkdaşlıq, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlarda qarşılıqlı dəstəyin gücləndirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər.
Hər iki ölkənin minalardan əziyyət çəkdiyi diqqətə alınaraq, minasızlaşdırma sahəsində əməkdaşlığın vacibliyi vurğulanıb.
Eyni gündə, Azərbaycan və Kolumbiya arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclası keçirilib. Məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfdən nazir müavini Elnur Məmmədov, Kolumbiya tərəfdən isə xarici işlər nazirinin müavini Xuana Kastro Santamaria rəhbərlik edib.

No:191/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Juana Castro Santamaria, Deputy Minister of Foreign Affairs of Colombia
29 April 2026 17:39
On 29 April, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the delegation headed by Juana Castro Santamaria, Deputy Minister of Foreign Affairs of Colombia.
During the meeting, the current situation and development prospects of bilateral relations between Azerbaijan and Colombia were discussed.
The sides conducted an exchange of views on expanding political dialogue, promoting economic and trade relations, as well as cooperation opportunities in a number of areas of mutual interest, including tourism, visa liberalization, education, culture, humanitarian affairs, student exchange, interparliamentary relations and a number of other areas. The growing interest in the Spanish language in our country and the participation of our citizens in programs organized in this field were noted with satisfaction.
Azerbaijan’s hosting of COP29, chairmanship of a number of international platforms, and leadership in the region were commended.
The sides also discussed cooperation within the framework of multilateral platforms, including issues of strengthening mutual support in international organizations.
Taking into account that both countries suffer from mines, the importance of cooperation in the field of demining was emphasized.
On the same day, the next meeting of political consultations between Azerbaijan and Colombia was held. The consultations were headed by Deputy Minister Elnur Mammadov on behalf of Azerbaijan and Deputy Minister of Foreign Affairs Juana Castro Santamaria on behalf of Colombia.