No:188/26, Azərbaycan Respublikası və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) arasında Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq üzrə Əməkdaşlıq Komitəsinin ikinci iclasına dair mətbuat məlumatı
29 aprel 2026 10:36
28 aprel tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) arasında Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq üzrə Əməkdaşlıq Komitəsinin ikinci iclası keçirilib.
İclasa komitənin həmsədrləri qismində Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, BƏƏ tərəfindən isə dövlət naziri Saeed Al Hajeri rəhbərlik ediblər.
Komitənin işi çərçivəsində nazir müavini Y.Rəfiyev və dövlət naziri S. Al Hajeri arasında təkbətək görüş keçirilib. Daha sonra, həmsədrlərin rəhbərliyi, hər iki ölkənin səfirlərinin və aidiyyəti dövlət qurumları nümayəndələrinin iştirakı ilə geniş tərkibli iclas baş tutub. Alt komitələr tərəfindən təqdim olunan hesabatlar əsasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələr üzrə inkişafı müzakirə edilib.
Görüş çərçivəsində ötən ilin noyabr ayında Əbu Dabidə baş tutmuş komitənin ilk iclasından bu yana görülmüş işlər nəzərdən keçirilib, əldə olunmuş nəticələr qiymətləndirilib, eləcə də qarşıdakı dövr üçün prioritet istiqamətlər, konkret təşəbbüslər və birgə layihələr üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmsədrlər komitənin ilk iclası çərçivəsində razılaşdırılmış yol xəritəsi və iş planlarının icra prosesini müsbət qiymətləndirərək, konkret nəticələrə yönəlmiş əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Bununla yanaşı, qarşıdakı dövr üçün yeni təşəbbüslərin irəli sürülməsi, mövcud mexanizmlərin daha da təkmilləşdirilməsi və əməkdaşlığın institusional əsaslarının möhkəmləndirilməsi ilə bağlı razılıq ifadə olunub.
İclasda Xarici İşlər Nazirliyi ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikası tərəfindən İqtisadiyyat, Energetika, Ədliyyə, Müdafiə, Daxili İşlər, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Elm və Təhsil, Mədəniyyət və Kənd Təsərrüfatı Nazirliklərinin, habelə Dövlət Turizm Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, SOCAR, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi və AZCON Holdinqin nümayəndələri iştirak edib.

No:188/26, Press release on the second meeting of the Cooperation Committee on Comprehensive Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the United Arab Emirates (UAE)
29 April 2026 10:36
On 28 April, the second meeting of the Cooperation Committee on Comprehensive Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the United Arab Emirates (UAE) was held in the city of Baku.
The meeting was chaired by Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev on behalf of Azerbaijan and Minister of State Saeed Al Hajeri on behalf of the UAE as co-chairs of the committee.
Within the framework of the committee’s work, a tête-à-tête meeting was held between Deputy Minister Y. Rafiyev and Minister of State S. Al Hajeri. Afterwards, an expanded meeting was held under the chairmanship of the co-chairs, with the participation of the ambassadors of both countries and representatives of relevant state institutions. Based on the reports presented by the subcommittees, the development of cooperation in various areas was discussed.
Within the framework of the meeting, the work carried out since the first meeting of the committee, held in Abu Dhabi in November of last year, was reviewed, the results achieved were assessed, and an exchange of views was conducted on priority areas, concrete initiatives and joint projects for the upcoming period.
The co-chairs positively assessed the implementation process of the roadmap and work plans agreed within the framework of the first meeting of the committee and emphasized the importance of further deepening cooperation aimed at concrete results. In addition, agreement was expressed on putting forward new initiatives for the upcoming period, further improving existing mechanisms and strengthening the institutional foundations of cooperation.
Along with the Ministry of Foreign Affairs, the meeting was attended on behalf of the Republic of Azerbaijan by representatives of the Ministries of Economy, Energy, Justice, Defense, Internal Affairs, Digital Development and Transport, Science and Education, Culture and Agriculture, as well as the State Tourism Agency, the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan, SOCAR, Azerbaijan Investment Holding and AZCON Holding.