No:188/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İraq Respublikasının baş naziri Məhəmməd Şiə əl-Sudani ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
07 may 2025 19:02
7 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İraq Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin baş naziri Məhəmməd Şiə əl-Sudani ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-İraq əməkdaşlığının müxtəlif aspektləri, Yaxın Şərqdə cari vəziyyət, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycan və İraq arasında diplomatik münasibətlərin əsasının müstəqilliyimizin bərpasından sonra qoyulmasına baxmayaraq, xalqlarımız arasında əlaqələrin tarixinin daha qədim olduğu məmnunluqla qeyd edilib. Bu dinamikanın qorunub saxlanılması məqsədilə bütün, o cümlədən dövlət, parlament, hökumət, xarici işlər nazirlikləri səviyyələrində qarşılıqlı səfər və təmasların artırılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə əməkdaşlığın siyasi, iqtisadi, ticarət, enerji, humanitar aspektləri müzakirə olunub, ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu və hər iki tərəfin bu istiqamətdə maraqlı olduğu diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər, həmçinin Yaxın Şərq, xüsusilə Qəzza bölgəsi ətrafında mövcud vəziyyətdən bəhs edərək, münaqişənin sülh yolu ilə həllinə dair ümidvarlıq ifadə ediblər. Azərbaycanın İsrail-Fələstin münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normaları, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun şəkildə “iki dövlət” prinsipi əsasında həllinə göstərdiyi dəstək bir daha qeyd edilib.
Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyindən bəhs olunub, ölkəmizdə keçirilən sessiya çərçivəsində əldə olunmuş nailiyyətlərin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, minalardan təmizləmə fəaliyyəti, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə məlumatlandırıb. Ölkəmizin təşəbbüsü ilə başladılan sülh müqaviləsinin mətni üzrə ikitərəfli danışıqların yekunlaşdırıldığı, lakin bölgədə dayanıqlı sülhün təminatı olacaq bu müqavilənin imzalanması üçün Ermənistan Konstitusiyası və bir sıra qanunvericilik aktlarında ölkəmizə qarşı davam etdirilən ərazi iddialarına son qoyulmasının əhəmiyyəti qeyd olunub.

No:188/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Prime Minister of the Republic of Iraq Mohammed Shia’ Al-Sudani
07 May 2025 19:02
On 7 May 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, within the framework of his official visit to the Republic of Iraq, met with the Prime Minister of this country Mohammed Shia’ Al-Sudani.
During the meeting, various aspects of Azerbaijan–Iraq cooperation, the current situation in the Middle East, as well as other regional and international security issues of mutual interest were discussed.
It was noted with satisfaction that although diplomatic relations between Azerbaijan and Iraq were established after the restoration of our independence, the history of relations between our peoples dates back further. In order to preserve this dynamic, the importance of increasing mutual visits and contacts at all levels, including state, parliamentary, governmental, and foreign ministries, was emphasized.
During the meeting, political, economic, trade, energy, and humanitarian aspects of cooperation were discussed, and it was noted that there are good opportunities for expanding bilateral cooperation and that both sides are interested in this direction.
The sides also discussed the situation in the Middle East, particularly around the Gaza region, and expressed hope for a peaceful resolution of the conflict. Azerbaijan’s support for the resolution of the Israel–Palestine conflict on the basis of the “two-state” principle, in accordance with the norms of international law and relevant resolutions of the United Nations Security Council, was once again emphasized.
The chairmanship of Azerbaijan at the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) was discussed, and the importance of the achievements made during the session held in our country was noted.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the counterpart about the situation and realities in the region in the post-conflict period, the large-scale reconstruction and rebuilding works carried out in the liberated territories, demining activities, as well as the Azerbaijan–Armenia normalization process. It was noted that bilateral negotiations on the text of the peace agreement initiated by our country have been finalized, however, in order to ensure lasting peace in the region through the signing of this agreement, it is important to eliminate territorial claims against our country enshrined in the Constitution of Armenia and a number of legislative acts.