No:170/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Albaniya Respublikasının Avropa və xarici işlər naziri Ferit Hoxha ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 aprel 2026 02:47
18 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində Albaniya Respublikasının Avropa və xarici işlər naziri Ferit Hoxha ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Albaniya nazirini bu vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbrik edib, ona məsuliyyətli fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Albaniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, o cümlədən siyasi dialoq, iqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat-kommunikasiyalar, turizm, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Energetika sahəsində əməkdaşlığın ikitərəfli münasibətlərin aparıcı amillərindən biri olduğu qeyd edilib.
Tərəflər arasında dostluq, qarşılıqlı hörmət və faydalı əməkdaşlığa əsaslanan əlaqələrin müxtəlif istiqamətlər üzrə daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Bununla yanaşı, çoxtərəfli platformalarda, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın və həmrəyliyin davam etdirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Eyni zamanda, regional və beynəlxalq səviyyədə təhlükəsizlik çağırışlarının aradan qaldırılmasında dialoq və diplomatiyanın rolu xüsusi qeyd olunub.

No:170/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister for Europe and Foreign Affairs of the Republic of Albania Ferit Hoxha
19 April 2026 02:47
On 18 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister for Europe and Foreign Affairs of the Republic of Albania Ferit Hoxha within the framework of the Antalya Diplomacy Forum.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the Albanian Minister on his appointment to this position and wished him success in his responsible activities.
During the meeting, issues on the bilateral and multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Albania, including political dialogue, economy, trade, energy security, transport and communications, tourism, education and culture were discussed.
It was noted that cooperation in the field of energy is one of the leading factors of bilateral relations.
The importance of further developing relations between the sides based on friendship, mutual respect and beneficial cooperation in various directions was emphasized.
At the same time, the importance of continuing mutually beneficial cooperation and solidarity on multilateral platforms, including within the framework of international organizations was brought to attention.
At the same time, the role of dialogue and diplomacy in overcoming security challenges at the regional and international levels was particularly noted.