No:151/26, Azərbaycan Respublikası və Almaniya Federativ Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
10 aprel 2026 18:00
10 aprel 2026-cı il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası və Almaniya Federativ Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Almaniya nümayəndə heyətinə isə Almaniya Federativ Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Şərqi Avropa, Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə müvəkkili Niklas Vaqner rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri üzrə siyasi əlaqələrin cari vəziyyəti nəzərdən keçirilib, davamlı siyasi dialoqun saxlanılması baxımından qarşılıqlı səfərlərin və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində görüşlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bununla yanaşı, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən strateji enerji və nəqliyyat layihələri barədə məlumat təqdim edilib. Həmçinin müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi istiqamətində mövcud planlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı fəaliyyət, eləcə də müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın inkişafı və namizədliklərin qarşılıqlı dəstəklənməsi məsələlərinə diqqət yönəldiblər.
Məsləhətləşmələr zamanı regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi və davamlı sülhün təmin olunması istiqamətində atılan addımlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı bərpa, yenidənqurma və minatəmizləmə işləri barədə ətraflı məlumat verilib.

No:151/26, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Federal Republic of Germany
10 April 2026 18:00
On 10 April 2026, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Federal Republic of Germany was held in the city of Baku.
The Azerbaijani delegation was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, and the German delegation was headed by the Commissioner for Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia of the Federal Foreign Office of the Federal Republic of Germany Niklas Wagner.
Within the framework of the consultations, the current state of political relations on issues of bilateral cooperation was reviewed, and the importance of mutual visits and meetings within the framework of international events in terms of maintaining continuous political dialogue was emphasized. At the same time, the current state and prospects for the development of cooperation in economic, energy, transport and humanitarian fields were discussed.
Information was provided on strategic energy and transport projects implemented with the initiative and participation of Azerbaijan. Views were also exchanged on existing plans aimed at expanding the contractual and legal framework. The sides focused on issues of mutual cooperation on international platforms, as well as the development of cooperation within the framework of various international organizations and mutual support of candidacies.
During the consultations, detailed information was provided on the current situation in the region, the Azerbaijan-Armenia normalization process and the steps taken towards ensuring sustainable peace, as well as on the large-scale restoration, reconstruction and demining works carried out in our territories liberated from occupation.