No:148/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Maldiv Respublikasının xarici işlər naziri Abdulla Xəlil ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
12 aprel 2025 17:13
12 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Maldiv Respublikasının xarici işlər naziri Abdulla Xəlil ilə görüşüb.
Görüş zamanı, iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət, investisiyalar, turizm, humanitar və s. sahələr üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Ötən il ölkəmizdə keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Maldiv Prezidentinin ölkəmizə səfəri, ali və yüksək səviyyədə keçirilmiş görüşlərin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Azərbaycan və Maldiv arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində siyasi məsləhətləşmələr mexanizmindən istifadənin vacibliyi vurğulanıb. Bu çərçivədə, Maldivə Azərbaycan hökumət missiyası zamanı müzakirə edilmiş məsələlər nəzərdən keçirilib.
Turizm sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə edən nazirlər, ölkələrimiz arasında ötən ildən etibarən birbaşa uçuşların açılmasının vətəndaşlarımıza yaradılan səyahət imkanlarının genişlənməsi baxımından mühüm olduğunu diqqətə çatdırıb.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.

No:148/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Maldives Abdulla Khaleel
12 April 2025 17:13
On 12 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Maldives, Abdulla Khaleel, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, opportunities for cooperation between the two countries in economic-trade, investment, tourism, humanitarian and other fields were discussed.
The importance of the visit of the President of the Maldives to our country, as well as the meetings held at the highest and high levels within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change held in our country last year, was noted.
The importance of using the mechanism of political consultations in developing cooperation between Azerbaijan and the Maldives was emphasized. In this context, the issues discussed during the Azerbaijani government mission to the Maldives were reviewed.
Discussing opportunities for cooperation in the field of tourism, the ministers noted that the launch of direct flights between our countries since last year is important in terms of expanding travel opportunities for our citizens.
Opportunities for mutual support and cooperation within the framework of regional and international organizations, including the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement, were discussed.