No:121/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Polşa Respublikası Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Radoslav Şikorski ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
17 mart 2026 16:22
17 mart tarixində Polşa Respublikası Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Radoslav Şikorski Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Nazirlər Yaxın Şərqdə davam edən müharibənin regional və qlobal səviyyədə ciddi təhlükəsizlik təhdidləri yaratdığını, deeskalasiyanın və danışıqlar prosesinin bərpasının əhəmiyyətini vurğulayıblar. Polşa naziri İranın ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi dron hücumlarını qətiyyətlə pisləyib və ölkəmizlə həmrəyliyini ifadə edib. Polşa naziri ölkəsinin diplomatlarının və vətəndaşlarının İran ərazisindən təxliyəsinə göstərilən dəstəyə görə Azərbaycana təşəkkür edib.
Telefon danışığı zamanı həmçinin Azərbaycanla Polşa arasında siyasi, iqtisadi, alternativ enerji, humanitar və digər sahələrdə münasibətlərin geniş perspektivə malik olduğu, əlaqələrin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin və siyasi dialoqun intensivləşdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub. Nazirlər telefon danışığı zamanı həmçinin digər regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:121/26, Press release on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Radosław Sikorski
17 March 2026 16:22
On 17 March, the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Radosław Sikorski, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
The Ministers emphasized that the ongoing war in the Middle East creates serious security threats at the regional and global levels, as well as the importance of de-escalation and the resumption of the negotiation process. The Polish Minister strongly condemned the drone attacks carried out by Iran against our country and expressed his solidarity with our country. The Polish Minister thanked Azerbaijan for the support provided in the evacuation of its diplomats and citizens from the territory of Iran.
During the phone call, it was also noted that relations between Azerbaijan and Poland in political, economic, alternative energy, humanitarian and other fields have broad prospects, and the importance of intensifying mutual visits and political dialogue in the development of relations was emphasized.
The Ministers also exchanged views on other regional and international security issues during the phone call.