No:108/24, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Türkiyə Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
08 mart 2024 13:25
7 mart 2024-cü il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Türkiyə Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında növbəti konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrin ilkin mərhələsi Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsinin rəisi Emil Səfərov və Türkiyə Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq məsələləri baş idarəsinin rəisi Hayriye Nurdan Erpulat Altuntaşın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə keçirilib.
Məsləhətləşmələrin əsas mərhələsində Azərbaycan Respublikası tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayevin, Türkiyə Respublikası tərəfindən isə Türkiyə Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Yasin Ekrem Serimin iştirakı ilə konsulluq, miqrasiya, ədliyyə və bir sıra digər sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafı ilə əlaqədar müzakirələr aparılıb.
Görüş zamanı, iki ölkə arasında konsulluq sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti, əməkdaşlığın, o cümlədən sahə üzrə müqavilə-hüquq bazasının inkişaf etdirilməsi, iki dövlətin vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının qorunması, onlara zəruri konsulluq yardımının göstərilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Konsulluq sahəsində həyata keçirilmiş son yeniliklər barədə məlumat mübadiləsi aparan tərəflər, həmçinin Azərbaycan və Türkiyə arasında təhsil, miqrasiya və digər sahələrdə əlaqələrin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Eyni zamanda, məsləhətləşmələr çərçivəsində Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyevin, Türkiyə tərəfindən isə xarici işlər nazirinin müavini Yasin Ekrem Serimin iştirakı ilə keçirilmiş görüşdə Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında nəqliyyat və ticarət sahələri üzrə əməkdaşlıq perspektivləri barəsində fikir mübadiləsi aparılıb, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Y.Rəfiyev Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq çərçivəsində görülən işlər barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Görüşlərdə həmçinin Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin və Dövlət Miqrasiya Xidmətinin, Türkiyə Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin, Daxili İşlər Nazirliyinin və  Miqrasiya Baş idarəsinin rəsmiləri iştirak edib.

No:108/24, Press release on consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye
08 March 2024 13:25
On 7 March 2024, the next consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye were held in the city of Baku.
The initial stage of the consultations was conducted with the participation of the delegations headed by the Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Emil Safarov and the Director General for Consular Affairs of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Hayriye Nurdan Erpulat Altuntaş.
At the main stage of the consultations, discussions were carried out on the development of cooperation in consular, migration, justice and a number of other fields with the participation of Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Fariz Rzayev and Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Yasin Ekrem Serim.
During the meeting, views were exchanged on the current state of bilateral cooperation in the consular field between the two countries, the development of cooperation, including the contractual and legal framework in the field, the protection of the rights and freedoms of the citizens of the two states, and the provision of necessary consular assistance to them.
The sides, exchanging information on the latest developments implemented in the consular field, also emphasized the importance of strengthening relations between Azerbaijan and Türkiye in the fields of education, migration and other areas.
At the same time, within the framework of the consultations, during the meeting held with the participation of Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Yalchin Rafiyev and Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Yasin Ekrem Serim, views were exchanged on the prospects of cooperation in the fields of transport and trade between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Türkiye, and the importance of continuing cooperation within the framework of international organizations was noted.
Y. Rafiyev informed the other side about the work carried out within the framework of preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
Officials of the Ministry of Justice and the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan, as well as the Ministry of Justice, the Ministry of Interior and the Directorate General of Migration Management of the Republic of Türkiye also participated in the meetings.