No:100/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Ərzaq Təhlükəsizliyi üzrə İslam Təşkilatının baş direktoru Berek Aren ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
11 mart 2025 13:32
11 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qazaxıstan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Ərzaq Təhlükəsizliyi üzrə İslam Təşkilatının (ƏTİT) baş direktoru Berek Aren ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və ƏTİT arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, xüsusilə qida təhlükəsizliyi problemlərinin birgə həll yollarının araşdırılması imkanları müzakirə edilib.
Azərbaycanın donor dövlət kimi beynəlxalq humanitar və inkişafa yardım proqramlarına mühüm töhfələr verdiyini vurğulayan nazir Ceyhun Bayramov, aktual qlobal qida təhlükəsizliyi kimi mühüm çağırışın həlli baxımından qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın təşviq edilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin, qida təhlükəsizliyinin davamlı olaraq möhkəmləndirilməsinin Azərbaycanda həyata keçirilən sosial-iqtisadi siyasətin əsas prioritetlərindən biri olduğunu və bu strateji məsələnin daim diqqətdə saxlanıldığını bildirib.
Baş direktor Berek Aren Azərbaycanın qida təhlükəsizliyi proqramlarına verdiyi töhfələrə görə minnətdarlığını bildirərək, ölkəmizin İƏT çərçivəsində aktiv fəaliyyətini və regional qida təhlükəsizliyinin həllində mühüm rolunu yüksək qiymətləndirib.
Ölkəmizin COP29 sədrliyi zamanı əldə olunmuş nailiyyətlər xüsusilə qeyd edilib. İqlim dəyişikliyinin ərzaq təhlükəsizliyinə birbaşa təsirlərinin bu istiqamətə xüsusi əhəmiyyət verilməsinin zəruri olduğunu göstərdiyi vurğulanıb.
Görüş qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi ilə yekunlaşıb və qida təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin əhəmiyyəti bir daha qeyd edilib.

No:100/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Ceyhun Bayramov and Director General of the Islamic Organization for Food Security Berek Arin
11 March 2025 13:32
On 11 March 2025, within the framework of his official visit to the Republic of Kazakhstan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ceyhun Bayramov, met with the Director General of the Islamic Organization for Food Security, Berek Arin.
During the meeting, discussions focused on expanding cooperation between Azerbaijan and the IOFS, particularly exploring opportunities for jointly addressing food security challenges.
Minister Ceyhun Bayramov emphasized Azerbaijan’s important contributions as a donor country to international humanitarian and development assistance programs, and highlighted the importance of promoting mutually beneficial cooperation in addressing the pressing global challenge of food security.
The Minister also noted that strengthening food security on a sustainable basis is one of the key priorities of Azerbaijan’s socio-economic policy and that this strategic issue remains consistently in focus.
Director General Berek Arin expressed gratitude for Azerbaijan’s contributions to food security programs, highly appreciating the country’s active engagement within the framework of the Organisation of Islamic Cooperation and its significant role in addressing regional food security challenges.
Particular emphasis was placed on the achievements attained during Azerbaijan’s COP29 presidency. It was underlined that the direct impact of climate change on food security necessitates giving special attention to this area.
The meeting concluded with an exchange of views on other issues of mutual interest, and the importance of further deepening cooperation in the field of food security was reaffirmed.