No:079/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Qırğızıstan xarici işlər naziri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 mart 2024 11:46
1 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Qırğız Respublikasının xarici işlər naziri Ceenbek Kulubayev ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Qırğızıstan arasında həm ikitərəfli müstəvidə, həm də çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlığın aktual məsələləri, habelə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə edilib.
Nazirlər görüş zamanı ikitərəfli münasibətlərin hazırki səviyyəsindən məmnuniyyət ifadə edib, vaxtaşırı həyata keçirilən siyasi məsləhətləşmələrin, habelə yüksək səviyyəli səfərlərin və siyasi dialoqun bu münasibətlər üçün vacibliyini vurğulayıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Qırğızıstan arasında humanitar, siyasi, ticarət və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin geniş perspektivlərinin mövcudluğunu qeyd edib.
Nazir həmçinin çoxtərəfli platformalarda iki ölkənin bir birinin mövqeyinə verdiyi qarşılıqlı dəstəkdən məmnuniyyət ifadə edib, habelə BMT və Türk Dövlətləri Təşkilatı kimi platformalarda əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb, bu il Şuşada keçiriləcək Türk Dövlətləri Təşkilatı dövlət və hökumət başçılarının sammitinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nazirlər həmçinin Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə bərpa-yenidənqurma məsələlərini müzakirə ediblər.
Görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

No:079/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Kyrgyzstan
01 March 2024 11:46
On 1 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic, Jeenbek Kulubaev, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, the sides discussed current issues of cooperation between Azerbaijan and Kyrgyzstan both on the bilateral level and within multilateral platforms, as well as prospects for expanding cooperation in various fields.
The ministers expressed satisfaction with the current level of bilateral relations and emphasized the importance of regular political consultations, as well as high-level visits and political dialogue for these relations.
Minister Jeyhun Bayramov noted that there are broad prospects for further development of cooperation between Azerbaijan and Kyrgyzstan in humanitarian, political, trade, and other areas.
The Minister also expressed satisfaction with the mutual support provided by the two countries to each other’s positions within multilateral platforms, emphasized the importance of cooperation within platforms such as the United Nations and the Organization of Turkic States, and noted the significance of the Summit of the Heads of State and Government of the Organization of Turkic States to be held in Shusha this year.
At the same time, information was provided on the preparation process for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), and opportunities for cooperation in this context were assessed.
The ministers also discussed the Azerbaijan–Armenia normalization process, as well as reconstruction and restoration issues in our liberated territories.
During the meeting, the sides also held a broad exchange of views on other regional and international issues of mutual interest.