No:072/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Oman Sultanlığının xarici işlər nazirinin müavini Şeyx Xəlifə Əli İssa Al Harti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 fevral 2025 20:34
24 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Oman Sultanlığının xarici işlər nazirinin müavini Şeyx Xəlifə Əli İssa Al Harti ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Oman arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın iqtisadi-ticarət, enerji təhlükəsizliyi, turizm, təhsil, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Görüşdə Azərbaycan-Oman münasibətlərinin inkişafında ikitərəfli təmasların, keçirilən siyasi məsləhətləşmələrin əhəmiyyətini qeyd edib. Omanda səfirliyimizin təsis olunmasının əlaqələrimizin inkişafına təkan verdiyi bildirilib.
Ölkəmizin yaşıl enerji, nəqliyyat və kommunikasiyalar sahələri üzrə təşəbbüslərindən ətraflı bəhs olunub, bu istiqamətdə mümkün birgə layihələr üzrə imkanlar nəzərdən keçirilib.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi və COP29 zamanı əldə olunmuş nəticələr məmnunluqla qeyd olunub,  ölkəmizlə Oman arasında əməkdaşlıq üçün əlavə imkan yarandığı vurğulanıb.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası və Oman Sultanlığı Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Yalçın Rəfiyev, Oman tərəfindən isə nazir müavini Şeyx Xəlifə Əli İssa Al Harti başçılıq edib.

No:072/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Vice Minister of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman Sheikh Khalifa Ali Issa Al Harthy
24 February 2025 20:34
On 24 February 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Vice Minister of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman, Sheikh Khalifa Ali Issa Al Harthy.
During the meeting, bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Oman in the fields of economy and trade, energy security, tourism, education, as well as regional and international security issues were discussed.
The importance of bilateral contacts and political consultations in the development of Azerbaijan–Oman relations was noted. It was emphasized that the establishment of our Embassy in Oman has contributed to the advancement of relations.
Detailed information was provided on our country’s initiatives in the fields of green energy, transport, and communications, and opportunities for potential joint projects in these areas were reviewed.
The importance of continuing cooperation within regional and international organizations, including the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, and the Non-Aligned Movement, was highlighted.
Satisfaction was expressed with Azerbaijan’s chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) and the outcomes achieved during COP29, and it was noted that this has created additional opportunities for cooperation between Azerbaijan and Oman.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Sultanate of Oman. The consultations were led by Deputy Minister Yalchin Rafiyev from the Azerbaijani side and Vice Minister Sheikh Khalifa Ali Issa Al Harthy from the Omani side.