No:020/26, Nazir Ceyhun Bayramovun İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri Gideon Sa’ar ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
26 yanvar 2026 15:09
26 yanvar 2026-cı il tarixində nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri Gideon Sa’ar ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov və nazir Gideon Sa’ar arasında baş tutan təkbətək görüş, daha sonra hər iki tərəfin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə davam etdirilib.
Görüşlər zamanı Azərbaycan-İsrail münasibətlərinin ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri, eləcə də regional vəziyyət müzakirə olunub.
Qarşılıqlı səfərlərin dövlətlərarası münasibətlərin qarşılıqlı etimada və ortaq maraqlara əsaslanan strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıdığı vurğulanıb.
İqtisadi əməkdaşlığın ikitərəfli əlaqələrin mühüm sütunlarından biri olduğu qeyd edilib. Enerji, ticarət, investisiyalar, turizm, nəqliyyat-logistika, yüksək texnologiyalar, müdafiə və təhlükəsizlik, yaşıl enerji, tibb və əczaçılıq sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın mövcud olduğu bildirilib. Bu çərçivədə, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında Birgə Komissiyanın rolu xüsusi vurğulanıb. İsrail nazirinin səfəri zamanı keçiriləcək biznes forumun iqtisadi əlaqələrin inkişafına əlavə təkan verəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Humanitar sahədə əməkdaşlığın, xalqlarımız arasında tarixi bağların, Azərbaycanda çoxəsrlik yəhudi, İsraildə isə Azərbaycan icmasının əlaqələrimiz inkişafına verdiyi töhfə vurğulanıb.
Beynəlxalq və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Qəzza zolağında vəziyyət, Yaxın Şərqdə sülh və sabitlik səyləri, eləcə də Cənubi Qafqazda post-münaqişə dövründə normallaşma gündəliyi müzakirə olunub.
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə keçmiş məcburi köçkünlərin qayıdışı və bu prosesə əngəl törədən mina təhlükəsi barədə qarşı tərəfə məlumat verilib.
Görüşlərdən sonra birgə mətbuat konfransı təşkil edilib, nazirlər görüşlərin nəticələrinə dair bəyanatlarla çıxış ediblər.

No:020/26, Press Release on the Meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the State of Israel Gideon Sa’ar
26 January 2026 15:09
On 26 January 2026, Minister Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the State of Israel, Gideon Sa’ar, who is on a visit to our country.
The tête-à-tête meeting between Minister Jeyhun Bayramov and Minister Gideon Sa’ar was subsequently continued in an expanded format with the participation of the delegations of both sides.
During the meetings, the current state and future prospects of development of Azerbaijan–Israel relations across bilateral and multilateral cooperation tracks, as well as the regional situation, were discussed.
It was emphasized that reciprocal visits reflect the strategic partnership nature of interstate relations based on mutual trust and shared interests.
It was noted that economic cooperation constitutes one of the key pillars of bilateral relations. The significant potential for expanding cooperation in the fields of energy, trade, investments, tourism, transport and logistics, high technologies, defense and security, green energy, healthcare and pharmaceuticals was highlighted. In this regard, the role of the Joint Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Israel was particularly underscored. Confidence was expressed that the business forum to be held during the visit of the Israeli Minister would provide additional impetus to the development of economic ties.
The importance of cooperation in the humanitarian sphere, the historical ties between our peoples, and the contribution of the centuries-old Jewish community in Azerbaijan and the Azerbaijani community in Israel to the development of our relations were emphasized.
An exchange of views was held on international and regional issues. The situation in the Gaza Strip, efforts aimed at ensuring peace and stability in the Middle East, as well as the normalization agenda in the post-conflict period in the South Caucasus were discussed.
The other side was informed about the return of former internally displaced persons to the territories liberated from occupation and the mine threat that hampers this process.
Following the meetings, a joint press conference was held, and the Ministers delivered statements on the outcomes of the discussions.