No:010/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin xarici işlər naziri Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
15 yanvar 2024 22:40
15 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) xarici işlər naziri Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan ilə telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışı zamanı BƏƏ Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Əl Nəhyanın ölkəmizə rəsmi səfəri çərçivəsində imzalanmış Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu və əldə edilmiş digər razılıqların icrası, habelə regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə olunub.
Bununla yanaşı, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) Azərbaycanın prezidentliyi və ev sahibliyinə hazırlıq prosesi çərçivəsində BƏƏ-nin COP28 prezidentliyi ilə əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:010/24, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the United Arab Emirates, Abdullah bin Zayed Al Nahyan
15 January 2024 22:40
On 15 January 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the United Arab Emirates (UAE), Abdullah bin Zayed Al Nahyan.
During the telephone conversation, the implementation of the Memorandum of Understanding on Strategic Partnership signed within the framework of the official visit of the President of the UAE, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, to Azerbaijan, as well as other agreements reached, and regional and international issues were discussed.
In addition, views were exchanged on issues of cooperation with the COP28 Presidency of the UAE within the framework of the preparation process for Azerbaijan’s presidency and hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
During the phone call, directions of cooperation on other international platforms were also discussed.