No:522/24, Nazir Ceyhun Bayramov ilə Litva Respublikasının xarici işlər naziri Kestutis Budris arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
31 dekabr 2024 15:18
31 dekabr 2024-cü il tarixində Litva Respublikasının yeni xarici işlər naziri Kestutis Budris Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Nazir Kestutis Budris “Azərbaycan Hava Yollarına” məxsus sərnişin təyyarəsinin Bakı-Qroznı reysini həyata keçirərkən Aktau şəhəri yaxınlığında faciəvi şəkildə qəzaya uğraması ilə bağlı başsağlığı diləklərini çatdırıb, qəza nəticəsində vəfat edənlərə rəhmət, yaralılara şəfa arzulayıb. Nazir K.Budris ilk telefon zənginin belə kədərli gün ilə bağlı aparılmasından təəssüfləndiyini, Litva tərəfinin yaralıların reabilitasiyası və faciənin səbəblərinin araşdırılması istiqamətində mümkün dəstəyin göstərilməsinə daim hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov başsağlığı diləkləri və göstərilən həmrəyliyə görə təşəkkür edib, təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılmasının birbaşa ölkə rəhbərliyinin nəzarətində olduğunu və bu istiqamətdə dövlət komissiyasının yaradıldığını bildirərək, görülən işlər barədə məlumat verib.
Nazirlər telefon danışığı zamanı həmçinin regional və beynəlxalq təhlükəsizlik, habelə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Gələn il diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30 illik yubileyi ilə əlaqədar, əməkdaşlıq əlaqələrinin intensivləşdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

No:522/24, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Kęstutis Budrys, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania
31 December 2024 15:18
On 31 December 2024, Kęstutis Budrys, newly appointed Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania, made a phone call to Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
Minister Kęstutis Budrys conveyed his condolences in connection with the tragic crash of the passenger aircraft belonging to “Azerbaijan Airlines” near the city of Aktau while operating the Baku–Grozny flight, prayed for mercy for those who lost their lives as a result of the crash and wished recovery to the injured. Minister K. Budrys stressed that he regrets that the first phone call is being conducted in connection with such a sorrowful day, and that the Lithuanian side is always ready to provide possible support in the direction of the rehabilitation of the injured and the investigation of the causes of the tragedy.
Minister Jeyhun Bayramov thanked for the condolences and the solidarity shown, and, stating that the investigation of the causes of the aircraft crash is under the direct control of the country’s leadership and that a state commission has been established in this direction, provided information on the works carried out.
During the telephone conversation, the Ministers also discussed regional and international security, as well as bilateral and multilateral cooperation issues. In connection with the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations next year, the importance of intensifying cooperation relations was emphasized.