No:484/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Andorra Knyazlığının xarici işlər naziri İmma Tor Faus ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
05 dekabr 2024 21:38
5 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının 31-ci iclasında iştirakı çərçivəsində Andorra Knyazlığının xarici işlər naziri İmma Tor Faus ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivləri, COP29 sədrliyimizdən irəli gələn məsələlər, habelə regional və beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi, sessiyanın nəticələri barədə məlumat verib, xüsusilə iqlim maliyyəsi olmaqla vacib qərarların əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bununla yanaşı, Andorranın sədrliyimiz tərəfindən iqlim dəyişmələri ilə mübarizə sahəsində irəli sürdüyü 9 bəyanatdan 6-na qoşulmasının məmnunluq doğurduğu vurğulanıb.
Qarşı tərəf, həmçinin regiondakı cari vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin gedişatı barədə ətraflı məlumatlandırılıb.

No:484/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Imma Tor Faus, Minister of Foreign Affairs of the Principality of Andorra
05 December 2024 21:38
On 5 December 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Imma Tor Faus, Minister of Foreign Affairs of the Principality of Andorra, within the framework of his participation in the 31st meeting of the OSCE Ministerial Council.
At the meeting, prospects for the development of bilateral and multilateral relations between the two countries, issues arising from our COP29 Presidency, as well as issues standing on the regional and international agenda were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov provided information on our country’s Presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) and the outcomes of the session, and stressed that important decisions, particularly on climate finance, were achieved. Along with this, it was emphasized that Andorra’s joining 6 out of 9 declarations put forward by our Presidency in the field of combating climate change causes satisfaction.
The other side was also informed in detail about the current situation in the region, the large-scale restoration and construction works carried out in the liberated territories, as well as the course of the normalization process between Azerbaijan and Armenia.