No:471/23, Nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Annalena Beerbok ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
08 sentyabr 2023 13:22
8 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Annalena Beerbok ilə telefon danışığı aparıb.
Telefon danışığı zamanı regionda mövcud vəziyyət, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, bölgədə cari vəziyyət barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandıraraq, Ermənistan tərəfindən yayılan “gərgin humanitar vəziyyət” və “blokada” iddialarının əsassız olduğu, bunun Ermənistanın siyasi manipulyasiyasının tərkib hissəsini təşkil etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycan tərəfindən Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi vasitəsilə Ağdam-Xankəndi yolundan və Laçın yolundan yüklərin daşınması üçün sinxronlaşdırılmış istifadənin təşkil edilməsi barədə təkliflərin Ermənistan və yaradılmış qondarma rejim tərəfindən rədd edilməsinin humanitar vəziyyət barədə iddiaların saxta olduğunu sübut etdiyi vurğulanıb.
Post-münaqişə dövründə bölgədə sülh və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsi istiqamətində səylərə mane olan Ermənistanın təxribatçı addımlarının, o cümlədən Azərbaycan ərazilərində yaradılmış qondarma rejimi dəstəkləyən bəyanatlarının, Azərbaycan ərazilərindən silahlı qüvvələrinin çıxarılmamasının təhdid mənbəyi olduğu qeyd edilib.
Telefon danışığı zamanı, Ermənistanın davam edən hərbi təxribatları, mina təhdidləri barədə qarşı tərəfə müfəssəl məlumat verilib.

No:471/23, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany Annalena Baerbock
08 September 2023 13:22
On 8 September 2023, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov held a telephone conversation with Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany Annalena Baerbock.
During the telephone conversation, the current situation in the region, as well as the normalization process between Azerbaijan and Armenia, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov, informing the other side in detail about the current situation in the region, emphasized that the allegations of a “tense humanitarian situation” and “blockade” disseminated by Armenia are groundless and constitute part of Armenia’s political manipulation.
It was emphasized that the rejection by Armenia and the so-called regime created by it of the proposals by Azerbaijan on organizing the synchronized use of the Aghdam-Khankendi road and the Lachin road for the transportation of cargo through the International Committee of the Red Cross proves that the allegations regarding the humanitarian situation are fake.
It was noted that Armenia’s provocative steps obstructing efforts towards the establishment of peace and security in the region in the post-conflict period, including statements supporting the so-called regime created in the territories of Azerbaijan, and the failure to withdraw its armed forces from the territories of Azerbaijan, constitute a source of threat.
During the telephone conversation, detailed information was provided to the other side about Armenia’s ongoing military provocations and mine threats.