No:468/25, Azərbaycan Respublikasının BMT-nin Əhali və İnkişaf Komissiyasının 2026-2030-cu illər üzrə və BMT-nin Sosial İnkişaf Komissiyasının 2025-2029-cu illər üzrə üzvlüklərinə seçilməsinə dair mətbuat məlumatı
11 dekabr 2025 01:05
10 dekabr 2025-ci il tarixində Nyu-York şəhərində BMT-də keçirilmiş seçkilərdə Azərbaycan Respublikası BMT-nin Əhali və İnkişaf Komissiyasının (CPD) 2026-2030-cu illər üzrə və Sosial İnkişaf Komissiyasının (CsocD) 2025-2029-cu illər üzrə üzvlüyünə seçilib.
Hər iki komissiya BMT-nin iqtisadi və sosial məsələləri üzrə əsas orqanı olan ECOSOC-un funksional komissiyalarıdır. Hal-hazırda ölkəmiz BMT ECOSOC-un 2025-2027-ci illər üzrə üzvləri arasında yer alır.
CPD əhali dinamikasının, demoqrafik dəyişikliklərin, miqrasiya və urbanizasiyanın, eləcə də dayanıqlı inkişafla bağlı beynəlxalq müstəvidə yanaşmaların formalaşdırılmasına məsuldur. CsocD isə sosial siyasət, sosial müdafiə sistemləri, həssas qrupların hüquqları və rifahın artırılması kimi istiqamətlər üzrə fəaliyyətlər aparır.
Qeyd edilən BMT Komissiyalarında təmsilçilik ölkəmizin sosial müdafiə islahatları, dövlət xidmətlərinin innovasiyası, yoxsulluğun aradan qaldırılması üzrə uğurları və əhalinin rifahının yüksəldilməsi sahəsindəki prioritetlərinin beynəlxalq müstəvidə təqdim edilməsinə, eləcə də BMT-nin fəaliyyətlərinə töhfə və əməkdaşlıq imkanlarının gücləndirilməsinə imkan verəcəkdir.

No:468/25, Press release on the election of the Republic of Azerbaijan to the UN Commission on Population and Development (2026–2030) and the UN Commission for Social Development (2025–2029)
11 December 2025 01:05
On 10 December 2025, at elections held at the United Nations in New York, the Republic of Azerbaijan was elected to the UN Commission on Population and Development (CPD) for the term 2026–2030 and to the Commission for Social Development (CSocD) for the term 2025–2029.
Both commissions are functional commissions of the UN Economic and Social Council (ECOSOC), which is the principal body dealing with economic and social issues. Currently, Azerbaijan is also a member of ECOSOC for the period 2025–2027.
The CPD is responsible for shaping international approaches to population dynamics, demographic changes, migration and urbanization, as well as issues related to sustainable development. The CSocD, in turn, carries out activities in areas such as social policy, social protection systems, the rights of vulnerable groups, and the enhancement of welfare.
Representation in these UN commissions will provide an opportunity to present Azerbaijan’s achievements in social protection reforms, innovation in public services, poverty alleviation, and improving the well-being of the population at the international level, as well as to strengthen contributions to and cooperation with the United Nations.