No:461/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Əraqçi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
08 dekabr 2025 15:20
8 dekabr 2025-ci il tarixində nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Əraqçi ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov və nazir Seyid Abbas Əraqçi arasında baş tutan təkbətək görüş, daha sonra hər iki tərəfin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə davam edib.
Görüşlərdə Azərbaycan-İran ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində yer alan aktual məsələlər, habelə regional və qlobal inkişaflar müzakirə edilib.
Azərbaycan və İran əlaqələrinin təməlində dövlətlərimiz arasında mehriban qonşuluq və qarşılıqlı hörmət, xalqlarımız arasında tarixi, mədəni və dini ortaq köklərin dayandığı ifadə olunub.
İki ölkə Prezidentlərinin arasında mövcud olan dostluq münasibətlərinin dövlətlərarası münasibətlərdə mühüm əhəmiyyət daşıdığı, 2025-ci ildə İran Prezidentinin Azərbaycana səfərləri və bu çərçivədə Azərbaycan Prezidenti ilə görüşlərinin əməkdaşlıq əlaqələrimizə yeni təkan verdiyi vurğulanıb.
Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi və konsulluq məsləhətləşmələrinin, İqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının, Parlamentlərarası əlaqələrin, eləcə də əhatəli ikitərəfli hüquq-müqavilə bazasının əməkdaşlığımıza dayanıqlı xarakter verdiyi bildirilib.
Görüşlər zamanı iqtisadi-ticarət, enerji-energetika və nəqliyyat-logistika istiqamətləri üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. İki ölkənin iqtisadi potensialının və aramızdakı coğrafi yaxınlığın qarşılıqlı ticarət və investisiya həcmlərinin artırılması üçün əlverişli şərait yaratdığı vurğulanıb.
Şimal-Cənub Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizi çərçivəsində birgə fəaliyyətlərin, eləcə də Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonu ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında yeni bağlantı layihələrinin regionda tranzit imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirəcəyinə inam ifadə olunub. Ağbənd-Kəlalə arasında yolun və körpünün tikintisinin yekunlaşdırılması istiqamətində səylər məmnunluqla qeyd edilib.
Humanitar sahədə əməkdaşlıq məsələlərinə toxunularaq, iki ölkənin Prezidentlərinin razılığı əsasında Bakı-Tehran-Bakı və Bakı-Təbriz-Bakı marşrutları üzrə təyyarə reyslərinin artırılması xalqlarımız arasında təmasların təşviqinə töhfəsi qeyd edilib. Elm, təhsil, mədəniyyət, gənclər, idman, səhiyyə və turizm sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Beynəlxalq və regional əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, Azərbaycan və İran arasında BMT, YUNESKO, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM) və digər təşkilatlar, eləcə də 3+3 və bir sıra başqa regional platformalar çərçivəsində qarşılıqlı etimad və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə son inkişaflar barədə məlumat verib, bu çərçivədə, Vaşinqton Zirvəsinin nəticələri diqqətə çatdırılıb.
Regionda daimi sülhün bərqərar edilməsi və sülh müqaviləsinin imzalanması üçün Ermənistan konstitusiyasından ölkəmizə qarşı ərazi iddialarının aradan qaldırılmasının zəruriliyi vurğulanıb.
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa və quruculuq işləri, mina təhlükəsi və keçmiş məcburi köçkünlərin geri qayıdışı barədə qarşı tərəfə məlumat verilib.
Görüşlərdən sonra birgə mətbuat konfransı keçirilib, nazirlər görüşlərin nəticələrinə dair bəyanatlarla çıxış edib və jurnalistlərin suallarını cavablandırıblar.

No:461/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi
08 December 2025 15:20
On 8 December 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi, who was on an official visit to Azerbaijan.
The tête-à-tête meeting between Minister Jeyhun Bayramov and Minister Seyed Abbas Araghchi was followed by an expanded meeting with the participation of the delegations of both sides.
During the meetings, current issues on the Azerbaijan–Iran bilateral and multilateral cooperation agenda, as well as regional and global developments, were discussed.
It was noted that the relations between Azerbaijan and Iran are based on good neighborliness and mutual respect between the states, as well as historical, cultural, and religious common roots between the peoples.
The importance of friendly relations between the Presidents of the two countries for interstate relations was emphasized, and it was noted that the visits of the President of Iran to Azerbaijan in 2025, as well as his meetings with the President of Azerbaijan, gave new impetus to bilateral cooperation.
It was highlighted that political and consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs, the State Commission on economic, trade and humanitarian cooperation, interparliamentary relations, as well as a comprehensive bilateral legal framework, ensure the sustainability of cooperation.
During the meetings, cooperation in economic and trade, energy, and transport-logistics sectors was discussed. It was emphasized that the economic potential of the two countries and their geographical proximity create favorable conditions for increasing trade and investment volumes.
Confidence was expressed that joint activities within the framework of the International North-South Transport Corridor, as well as new connectivity projects between Azerbaijan’s Eastern Zangezur economic region and the Nakhchivan Autonomous Republic, will significantly expand transit opportunities in the region. Satisfaction was expressed with efforts to complete the construction of the Aghbend–Kalaleh road and bridge.
Touching upon humanitarian cooperation, it was noted that increasing flights on the Baku–Tehran–Baku and Baku–Tabriz–Baku routes, based on the agreement of the Presidents of the two countries, contributes to enhancing people-to-people contacts. Opportunities for strengthening cooperation in science, education, culture, youth, sports, healthcare, and tourism were reviewed.
An exchange of views was held on international and regional cooperation issues, and the cooperation between Azerbaijan and Iran within the framework of the United Nations, UNESCO, the Non-Aligned Movement, the Organization of Islamic Cooperation, the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), as well as the “3+3” and other regional platforms, based on mutual trust and support, was highly appreciated.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the latest developments in the Azerbaijan–Armenia normalization process and highlighted the outcomes of the Washington Summit in this context.
The necessity of eliminating territorial claims against Azerbaijan from the Constitution of Armenia for the establishment of lasting peace in the region and the signing of a peace agreement was emphasized.
The Azerbaijani side also informed the counterpart about reconstruction and rehabilitation efforts in the liberated territories, the mine threat, and the return of former internally displaced persons.
Following the meetings, a joint press conference was held, during which the ministers made statements on the outcomes of the talks and answered questions from journalists.