No:452/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Əsəd Məcid Xan ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 noyabr 2024 21:26
15 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının  (İƏT) baş katibi Əsəd Məcid Xan ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İƏT arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə istiqamətində əməkdaşlığın perspektivləri, habelə ölkəmizin COP29 sədrliyi müzakirə olunub.
Tərəflər arasında BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində keçirilən görüş xatırlanıb, bu kimi təmasların əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi baxımından faydalı olduğu diqqətə çatdırılıb.
İƏT çərçivəsində ətraf mühitin qorunması, yaşıl enerji kimi təşəbbüslərin irəlilədilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Qarşı tərəf Azərbaycan tərəfindən COP29-un uğurla təşkil olunmasının İƏT üçün qürurverici olduğunu bildirib, bu xüsusda ölkəmizi təbrik edib, sədrlik fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
COP29 çərçivəsində birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsinin regional və qlobal iqlim səyləri baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub.

No:452/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Asad Majeed Khan, Secretary General of the Economic Cooperation Organization
15 November 2024 21:26
On 15 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Asad Majeed Khan, Secretary General of the Economic Cooperation Organization (ECO), within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
At the meeting, issues standing on the existing cooperation agenda between Azerbaijan and the ECO, prospects for cooperation in the direction of combating climate change, as well as our country’s COP29 Presidency were discussed.
The meeting held between the sides within the framework of the 79th session of the United Nations General Assembly was recalled, and it was stressed that such contacts are useful in terms of discussing cooperation issues.
The importance of advancing initiatives such as environmental protection and green energy within the framework of the ECO was noted.
The other side stated that the successful organization of COP29 by Azerbaijan is a source of pride for the ECO, congratulated our country in this regard and wished success in its Presidency activities.
The importance of implementing joint initiatives within the framework of COP29 in terms of regional and global climate efforts was noted.