No:437/24, Nazir Ceyhun Bayramovun “İqlim maliyyəsi” mövzusunda yüksək səviyyəli dəyirmi masa müzakirələrində iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
12 noyabr 2024 20:07
12 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu sessiyasının (COP29) Dünya Liderlərinin İqlim Fəaliyyəti Sammiti çərçivəsində təşkil olunan “İqlim maliyyəsi” mövzusunda yüksək səviyyəli dəyirmi masa müzakirələrində iştirak və çıxış edib.
Dəyirmi masa müzakirələrində, həmçinin Pakistan İslam Respublikasının baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif, Tacikistan Respublikasının Prezidenti Emoməli Rəhmon, Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov və digər yüksək səviyyəli nümayəndələr, o cümlədən beynəlxalq maliyyə institutlarının nümayəndələri, investor və maliyyə mütəxəssisləri iştirak edib.
Dəyirmi masa müzakirələrində Azərbaycanın COP29 sədrliyi adından çıxış edən nazir Ceyhun Bayramov COP29 sədrliyinin prioritetləri, xüsusilə iqlim maliyyəsi gündəliyinin tranformasiyası istiqamətində Azərbaycan sədrliyinin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
İqlim dəyişikliyinin mənfi təsir və nəticələrinin aradan qaldırılmasının çoxtərəfli həll yolları və inklüziv proses tələb etdiyi, dünyanın müxtəlif bölgələrində, 2022-ci ildə Pakistanda, habelə bu yaxınlarda Karib hövzəsi, Hindistan, Banqladeş, Nigeriya, Çad, İspaniya və s. bölgələrdə baş verən ölümcül daşqınlar kimi fəlakətlərin müvafiq həll yolları tapılmasını labüd etdiyi diqqətə çatdırılıb.
İqlim dəyişikliyi ilə əlaqəli bu kimi fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində Şarm əl-Şeyxdə əldə olunan və Pakistanın G-77 sədrliyi dövrünə təsadüf edən İtki və Zərərə cavab verən Fondun yaradılması ilə bağlı tarixi razılaşmanın əhəmiyyəti vurğulanıb.
COP29 sədrliyimizin təbii fəlakətlərin baş vermə risklərini artıran, insan həyatı və qlobal iqtisadi sabitliyi təhdid edən iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə ambisiyaların yüksəldilməsi və fəaliyyətin artırılmasına hədəfləndiyi qeyd olunub. Bu istiqamətdə, iqlim maliyyəsi sahəsində mövcud boşluğun aradan qaldırılaraq, inkişaf etməkdə olan ölkələrin ehtiyaclarına uyğun şəffaf və əlçatan mexanizmlərin yaradılmasının maliyyə resurslarının cəlbi qədər vacib olduğu qeyd olunub.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik” çağırışı ilə Bakıda keçirilən COP29-un iqlim maliyyəsi gündəliyinin transformasiyası baxımından vacib fürsət olduğu vurğulanıb və bu istiqamətdə COP29-un uğuruna dair ümidvarlıq ifadə olunub.

No:437/24, Press release on the participation and speech of Minister Jeyhun Bayramov at the high-level roundtable discussions on “Climate finance”
12 November 2024 20:07
On 12 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated and delivered a speech at the high-level roundtable discussions on “Climate finance” organized within the framework of the World Leaders Climate Action Summit of the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov and other high-level representatives, including representatives of international financial institutions, investors and financial experts, also participated in the roundtable discussions.
Minister Jeyhun Bayramov, speaking on behalf of Azerbaijan’s COP29 Presidency at the roundtable discussions, provided detailed information on the priorities of the COP29 Presidency, particularly the activities of the Azerbaijani Presidency in the direction of transforming the climate finance agenda.
It was stressed that eliminating the negative impacts and consequences of climate change requires multilateral solutions and an inclusive process, and that disasters such as deadly floods that occurred in various regions of the world, in Pakistan in 2022, as well as recently in the Caribbean basin, India, Bangladesh, Nigeria, Chad, Spain and other regions, make finding relevant solutions inevitable.
The importance of the historic agreement reached in Sharm el-Sheikh on the establishment of the Fund for responding to Loss and Damage, which coincided with Pakistan’s G-77 Presidency, in the direction of eliminating the consequences of such climate change-related disasters was emphasized.
It was noted that our COP29 Presidency is aimed at raising ambitions and increasing action in combating climate change, which increases the risks of natural disasters and threatens human life and global economic stability. In this direction, it was noted that eliminating the existing gap in the field of climate finance and creating transparent and accessible mechanisms in accordance with the needs of developing countries is as important as attracting financial resources.
It was emphasized that COP29, held in Baku with the call “Solidarity for a Green World”, is an important opportunity in terms of transforming the climate finance agenda, and hope was expressed for the success of COP29 in this direction.