No:436/23, Nazir Ceyhun Bayramov və Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
15 avqust 2023 20:40
15 avqust 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycan və Rusiya arasında mövcüd əməkdaşlıq gündəliyi, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi, habelə regionda cari vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, Ermənistanın beynəlxalq hüquq normaları və prinsiplərinə zidd olaraq, Azərbaycana qarşı hərbi-siyasi təxribatlarını intensivləşdirməsinin iki ölkə arasında mövcud normallaşma prosesinə ciddi zərbə vurduğunu diqqətə çatdırıb.
Bölgədə guya “gərgin humanitar vəziyyət”, “blokada”nın mövcudluğu ilə bağlı manipulyasiyalarını davam etdirən Ermənistanın, erməni sakinlərin təlabatlarının ödənməsi üçün Laçın yolu və digər alternativ yollardan istifadə ilə bağlı məsələlərin həll olunması üçün əldə olunmuş razılaşmalara əməl etmək əvəzinə, sülh prosesinə maneəçilik törətdiyi bildirilib.
Nazir Sergey Lavrov, Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderləri tərəfindən imzalanmış 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatla təsbit olunmuş öhdəliklərə sadiqliyin vacibliyini qeyd edib.

No:436/23, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov
15 August 2023 20:40
On 15 August 2023, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
During the telephone conversation, the existing cooperation agenda between Azerbaijan and Russia, the normalization process between Azerbaijan and Armenia, as well as the current situation in the region were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that Armenia’s intensification of military-political provocations against Azerbaijan, contrary to the norms and principles of international law, deals a serious blow to the existing normalization process between the two countries.
It was stated that Armenia, which continues its manipulations regarding the alleged existence of a “tense humanitarian situation” and “blockade” in the region, obstructs the peace process instead of complying with the agreements reached to resolve issues related to the use of the Lachin road and other alternative roads to meet the needs of Armenian residents.
Minister Sergey Lavrov noted the importance of commitment to the obligations enshrined in the Trilateral Statement dated 10 November 2020, signed by the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia.