No:429/23, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi vəzifəsini icra edən Yuri Kim ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
09 avqust 2023 22:00
9 avqust 2023-cü il tarixində Nazir Ceyhun Bayramov ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi vəzifəsini icra edən Yuri Kim ilə telefon danışığı aparıb.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan və ABŞ arasında ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesindən irəli gələn məsələlər və bölgədə vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın bölgədə qəsdən vəziyyəti gərginləşdirdiyi, müxtəlif bəhanələrlə, habelə bölgədə “blokada” və “humanitar böhran” kimi iddialar yaymaqla sülh prosesinə maneçilik törətdiyini bildirib. Bununla yanaşı, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı davam edən iddialarının, Azərbaycan ərazilərindən hələ də tam olaraq erməni silahlı qüvvələrini çıxarmaqdan imtina etməsinin və ölkəmizin daxili işlərinə qarışmasının qəbuledilməz olduğunu vurğulayıb.
Ermənistanın Azərbaycanın öz suveren ərazilərində yaratdığı Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsinə qarşı təxribatları davam etdirdiyi, buna baxmayaraq ölkəmizin erməni sakinlərin hər iki istiqamətdə keçidi üçün şərait yaratdığını xatırladıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qeyd edib ki, Azərbaycan tərəfindən yüklərin daşınması üçün Ağdam-Xankəndi və digər alternativ yolların təklif olunmasına baxmayaraq, erməni tərəfinin yüklərin daşınması üçün yollarda maneələr yaratmasının və bu yollarla yüklərin daşınmasına qarşı çıxmasının “blokada” və “humanitar vəziyyət” barədə iddiaların siyasi manipulyasiya olduğunu bir daha sübut edib.

No:429/23, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Yuri Kim, Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs of the United States
09 August 2023 22:00
On 9 August 2023, Minister Jeyhun Bayramov held a telephone conversation with Yuri Kim, Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs of the United States.
During the telephone conversation, the bilateral cooperation agenda between Azerbaijan and the United States, issues arising from the normalization process between Azerbaijan and Armenia, and the situation in the region were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov stated that Armenia deliberately escalates the situation in the region and obstructs the peace process under various pretexts, as well as by disseminating allegations such as “blockade” and “humanitarian crisis” in the region. At the same time, he emphasized that its continued claims against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, its refusal to fully withdraw Armenian armed forces from the territories of Azerbaijan, and its interference in the internal affairs of our country are unacceptable.
He recalled that Armenia continues its provocations against the Lachin border checkpoint established by Azerbaijan on its sovereign territories, and that, despite this, our country has created conditions for the passage of Armenian residents in both directions.
Minister Jeyhun Bayramov noted that, despite the proposal by Azerbaijan of the Aghdam-Khankendi and other alternative roads for the transportation of cargo, the Armenian side’s creation of obstacles on the roads for the transportation of cargo and its opposition to the transportation of cargo through these roads once again proved that the allegations regarding “blockade” and the “humanitarian situation” are political manipulation.