No:409/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Oman Sultan ofisinin naziri general Sultan bin Məhəmməd Al Numani ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 oktyabr 2025 18:52
29 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Oman Sultanlığına rəsmi səfəri çərçivəsində Oman Sultan ofisinin rəhbəri general Sultan bin Məhəmməd Al Numani ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Oman arasında ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər iqtisadi, ticarət, investisiya, turizm, təhsil və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, eləcə də qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin münasibətlərin yeni mərhələyə yüksəldilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Səfirliyimizin təsis edilməsinin, bu ilin əvvəlində aparılmış Xarici İşlər Nazirlikləri arasında məsləhətləşmələrin, Parlamentlərarası dostluq qruplarının yaradılmasının, Azərbaycan-Oman Birbaşa İnvestisiya Fondunun iki ölkə arasında münasibətlərin genişlənməsinin bariz nümunələri olduğu vurğulanıb.
Beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, Qoşulmama Hərəkatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunub və bu platformalarda qarşılıqlı dəstəyin və birgə fəaliyyətin davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd olunub.

No:409/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of the Diwan of the Sultan of Oman General Sultan bin Mohammed Al Nu’mani
29 October 2025 18:52
On 29 October 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, within the framework of his official visit to the Sultanate of Oman, met with the Minister of the Diwan of the Sultan of Oman General Sultan bin Mohammed Al Nu’mani.
During the meeting, an exchange of views was held on the current state and development prospects of bilateral relations between Azerbaijan and Oman.
The sides noted the importance of expanding cooperation in the fields of economy, trade, investment, tourism, education and humanitarian affairs, as well as conducting mutual visits for elevating relations to a new stage.
It was emphasized that the establishment of our Embassy, the consultations held between the Ministries of Foreign Affairs earlier this year, the creation of inter-parliamentary friendship groups, and the Azerbaijan-Oman Direct Investment Fund are clear examples of the expansion of relations between the two countries.
It was noted that cooperation within international organizations, including the United Nations, the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation, is developing successfully, and the importance of continuing mutual support and joint activities within these platforms was emphasized.