No:406/24, Nazir Ceyhun Bayramovun MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
07 oktyabr 2024 19:07
7 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Rusiya Federasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında iştirak və çıxış edib.
Çıxışda, Azərbaycanın MDB çərçivəsində iqtisadiyyat, ticarət, nəqliyyat-kommunikasiyalar, süni intellekt, humanitar, gənclər və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlığa baxışı, habelə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi barədə məlumat verilib.
Nazirlər Şurasının uğurlu təşkilinə görə Rusiya Federasiyasına təşəkkür edilib, növbəti ildə Birliyə sədrliyi həyata keçirəcək Tacikistan Respublikasına uğurlar arzulanıb.
Təşkilata üzv dövlətlərlə qarşılıqlı səfər və təmasların artırılmasının ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlığa töhfə verdiyi, o cümlədən Xarici İşlər Nazirləri Şurası formatının öz növbəsində qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsində faydalı olduğu qeyd edilib.
Humanitar və gənclər sahəsində əməkdaşlıq üzrə birgə tədbirlərin keçirilməsini nəzərdə tutan planların üzv ölkələr və xalqlar arasında əməkdaşlıq və yaxınlaşmaya töhfə verəcəyinə dair inam ifadə olunub.
Ölkəmizin “Birliyin mədəniyyət paytaxtı” təşəbbüsünə xüsusi önəm verdiyi, bu istiqamətdə növbəti il üçün Laçın şəhərinin MDB-nin mədəniyyət paytaxtı elan olunması haqqında dövlət başçıları tərəfindən qəbul edilməsi nəzərdə tutulan qərarın bu ildə mədəniyyət sahəsində birgə genişmiqyaslı layihə və tədbirlərin təşkilinə imkan verəcəyi qeyd olunub.
MDB çərçivəsində radikalizmə qarşı əməkdaşlıq məsələlərinin effektiv tənzimlənməsi sahəsində beynəlxalq hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, maarifləndirici tədbirlərin və kadr potensialının gücləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Mülki təyinatlı süni intellekt sahəsində əməkdaşlığın, habelə bu sahənin beynəlxalq hüquq normaları, xüsusilə suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə hörmət, dövlət nəzarəti və etik prinsiplər əsasında inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Sözügedən sahə üzrə təhlükəsizlik təhdidləri ilə mübarizədə birgə səylərin vacibliyi qeyd olunub, ölkəmiz tərəfindən bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər, o cümlədən cari ilin sentyabr ayında keçirilən Kiberdiplomatiya üzrə ilk beynəlxalq konfransdan bəhs olunub.
Ölkəmizin COP29 sədrliyi barədə ətraflı məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov, tərəfimizdən aparılan danışıqlar prosesi və görülən hazırlıq işlərinin qlobal iqlim fəaliyyətinə mühüm töhfə olması məqsədilə genişmiqyaslı sədrlik fəaliyyəti apardığımızı diqqətə çatdırıb.

No:406/24, Press release on the participation and speech of Minister Jeyhun Bayramov at the meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the CIS
07 October 2024 19:07
On 7 October 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated and delivered a speech at the meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Commonwealth of Independent States (CIS) within the framework of his working visit to the Russian Federation.
In the speech, information was provided on Azerbaijan’s vision for cooperation within the framework of the CIS in the fields of economy, trade, transport-communications, artificial intelligence, humanitarian affairs, youth and other directions, as well as on its Presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
Gratitude was expressed to the Russian Federation for the successful organization of the Council of Ministers, and success was wished to the Republic of Tajikistan, which will chair the Commonwealth next year.
It was noted that the increase of mutual visits and contacts with the Member States of the Organization contributes to cooperation in bilateral and multilateral formats, and that the format of the Council of Ministers of Foreign Affairs, in turn, is useful in discussing issues of mutual interest.
Confidence was expressed that the plans envisaging the holding of joint events on cooperation in the humanitarian and youth fields will contribute to cooperation and rapprochement among the Member States and peoples.
It was noted that our country attaches special importance to the “Cultural Capital of the Commonwealth” initiative, and that the decision envisaged to be adopted by the heads of state on declaring the city of Lachin the cultural capital of the CIS for the next year will create an opportunity for the organization of broad-scale joint projects and events in the field of culture in that year.
The importance of improving the international legal framework in the field of effective regulation of cooperation issues against radicalism within the framework of the CIS, as well as strengthening awareness-raising measures and human resources capacity, was noted.
The importance of cooperation in the field of artificial intelligence for civilian purposes, as well as the development of this field on the basis of norms of international law, particularly respect for the principles of sovereignty and territorial integrity, state control and ethical principles, was emphasized.
The importance of joint efforts in combating security threats in the aforementioned field was noted, and the measures implemented by our country in this direction, including the first international conference on Cyber Diplomacy held in September of the current year, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov, providing detailed information on our country’s COP29 Presidency, stressed that we are carrying out broad-scale Presidency activities so that the negotiation process conducted and the preparatory works carried out by our side make an important contribution to global climate action.