No:395/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Belarusun xarici işlər naziri Maksim Rıjenkov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
28 sentyabr 2024 21:06
28 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində Belarus xarici işlər naziri Maksim Rıjenkov ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Belarus arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif aspektləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı iki ölkə arasındakı strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin səviyyəsindən məmnunluq ifadə edilərək, yüksək səviyyəli görüşlərin və siyasi dialoqun davam etdirilməsinin yeni əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən edilməsi və tərəfdaşlığın keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldırılması baxımından önəmli olduğu vurğulanıb.
Azərbaycan və Belarus arasında münasibətlərin inkişafında iki ölkənin liderləri arasında dialoqun mühüm rol oynadığı diqqətə çatdırılıb, bu istiqamətdə Belarus Prezidentinin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə etdiyi tarixi səfər məmnunluqla xatırlanıb.
Bu kimi təmasların mövcud dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin perspektivlərinin müzakirəsində əhəmiyyətli rol oynadığı qeyd olunub.
İqtisadiyyat sahəsinin müxtəlif istiqamətləri, o cümlədən ticarət və investisiyalar üzrə əməkdaşlıq üçün perspektivlərin mövcudluğu, habelə bu imknalardan istifadənin vacibliyi vurğulanıb.

No:395/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Maksim Ryzhenkov, Minister of Foreign Affairs of Belarus
28 September 2024 21:06
On 28 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Minister of Foreign Affairs of Belarus Maksim Ryzhenkov within the framework of the 79th session of the United Nations General Assembly.
At the meeting, an exchange of views was conducted on various aspects of the existing strategic partnership relations between Azerbaijan and Belarus.
During the meeting, satisfaction was expressed with the level of strategic partnership relations between the two countries, and it was emphasized that the continuation of high-level meetings and political dialogue is important in terms of identifying new areas of cooperation and raising the partnership to a qualitatively new level.
It was stressed that the dialogue between the leaders of the two countries plays an important role in the development of relations between Azerbaijan and Belarus, and in this direction, the historic visit of the President of Belarus to our liberated territories was recalled with satisfaction.
It was noted that such contacts play an important role in discussing the prospects of the existing friendly and cooperative relations.
It was emphasized that there are prospects for cooperation in various directions of the economic field, including trade and investments, as well as the importance of using these opportunities.