No:384/25, Azərbaycan və Yaponiya Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raunduna dair mətbuat məlumatı
02 oktyabr 2025 15:48
2 oktyabr 2025-ci il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası ilə Yaponiya Xarici İşlər Nazirlikləri arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Nümayəndə heyətinə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, Yaponiya tərəfindən isə Xarici İşlər Nazirliyinin Avropa bürosunun Baş direktorunun müavini, Mərkəzi Asiya, Qafqaz və GUAM üzrə xüsusi nümayəndə Masaki İşikava başçılıq ediblər.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı siyasi, iqtisadi, investisiya, ticarət, təhsil, mədəniyyət, humanitar, enerji, ekologiya, iqlim, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.
İkitərəfli münasibətlərin inkişafının müxtəlif sahələri, beynəlxalq arenada və regional məsələlər üzrə aparılan müzakirələrin qarşılıqlı anlaşma baxımından əhəmiyyəti, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyi xüsusi qeyd edilib.
Nazir müavini Elnur Məmmədov qarşı tərəfə Azərbaycanın sülh gündəliyi, Ermənistanla münasibətlərdə normallaşma prosesi, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa və quruculuq işləri və investisiya layihələri haqqında ətraflı məlumat verib.

No:384/25, Press release on the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Japan
02 October 2025 15:48
On 2 October 2025, the next round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of Japan was held in the city of Baku.
The delegations were led by Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Elnur Mammadov and by Deputy Director-General of the European Affairs Bureau of the Ministry of Foreign Affairs of Japan, Special Representative for Central Asia, the Caucasus and GUAM Masaki Ishikawa.
During the political consultations, an exchange of views was held on cooperation in political, economic, investment, trade, education, culture, humanitarian, energy, ecology, climate, tourism and other fields.
Various areas of development of bilateral relations, the importance of discussions conducted in the international arena and on regional issues in terms of mutual understanding, and the necessity of continuing cooperation within the framework of international organizations were particularly noted.
Deputy Minister Elnur Mammadov provided the other side with detailed information on Azerbaijan’s peace agenda, the normalization process in relations with Armenia, as well as reconstruction and building works and investment projects in the liberated territories.