No:353/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının iqlim fəaliyyəti üzrə komissarı Vopke Hukstra ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 sentyabr 2024 19:48
23 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Avropa İttifaqının (Aİ) iqlim fəaliyyəti üzrə komissarı Vopke Hukstra ilə görüşüb.
Görüş zamanı, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri ilə bağlı cari vəziyyət, həmçinin Azərbaycan və Aİ-nin iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə istiqamətində əməkdaşlığına dair müzakirələr aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin COP29 sədrliyi çərçivəsində milli və beynəlxalq səviyyədə görülmüş işlər, xüsusilə proses çərçivəsində aparılan danışıqlar prosesi, əldə olunmuş nəticələr barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Ölkəmizin COP29-a sədrliyinin müvafiq sahə üzrə yeni əməkdaşlıq imkanlarını aktuallaşdırdığı vurğulanıb.
Azərbaycanın COP29 sədrliyini inklüzivlik əsasında qurduğu, bu istiqamətdə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə istiqamətində səylərin birləşdirilməsi məqsədilə beynəlxalq tərəfdaşlarla aktiv danışıqlar prosesini irəlilətdiyi diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda, bir sıra beynəlxalq təşkilatlar, qeyri-hökumət təşkilatları, özəl sektor nümayəndələri və s. kimi digər maraqlı tərəflərin də prosesə yaxından cəlb olunduğu bildirilib.
COP29 sədrliyimizin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə istiqamətində qlobal səylərə dəstək olduğu diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın milli səviyyədə ətraf mühitin mühafizəsi və bu istiqamətdə bərpa olunan enerji mənbələrinə keçid məsələsini xüsusi diqqət mərkəzində saxladığını nəzərə alaraq, görüş zamanı “yaşıl enerji” sahəsi üzrə  əməkdaşlıq perspektivləri, ölkəmizin gündəliyində duran plan və prioritetlər nəzərdən keçirilib.
Qarşı tərəf Azərbaycan tərəfindən COP29 sədrliyi çərçivəsində aparılan danışıqlar  prosesinin inklüziv təşkilinin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edib, bu istiqamətdə Aİ tərəfinin prosesin təşkilində lazımi bütün dəstəyi göstərməyə hazır olduğu bildirilib.

No:353/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Wopke Hoekstra, Commissioner for Climate Action of the European Union
23 September 2024 19:48
On 23 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Wopke Hoekstra, Commissioner for Climate Action of the European Union (EU), within the framework of the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly.
During the meeting, discussions were held on the current situation related to the preparatory works for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), as well as on cooperation between Azerbaijan and the EU in the direction of combating climate change.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the works carried out at the national and international levels within the framework of Azerbaijan’s COP29 Presidency, particularly the negotiation process conducted within the framework of the process and the results achieved.
It was emphasized that Azerbaijan’s Presidency of COP29 actualizes new cooperation opportunities in the relevant field.
It was emphasized that Azerbaijan has built its COP29 Presidency on the basis of inclusiveness and, in this direction, is advancing an active negotiation process with international partners in order to unite efforts in the direction of combating climate change. At the same time, it was stated that other stakeholders, such as a number of international organizations, non-governmental organizations, representatives of the private sector, etc., have also been closely involved in the process.
It was underlined that the COP29 Presidency supports global efforts in the direction of combating climate change.
Taking into account that Azerbaijan at the national level keeps the issue of environmental protection and the transition to renewable energy sources in this direction in the focus of special attention, during the meeting, prospects for cooperation in the field of “green energy”, plans and priorities standing on the agenda of the Republic of Azerbaijan were reviewed.
The other side noted that the inclusive organization of the negotiation process conducted by Azerbaijan within the framework of the COP29 Presidency is commendable, and it was stated that the EU side is ready to provide all necessary support in the organization of the process in this direction.