No:342/24, Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
18 sentyabr 2024 18:20
18 sentyabr 2024-cü il tarixində Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərində Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında növbəti konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Özbəkistan nümayəndə heyətinə isə Özbəkistan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq-hüquq idarəsinin rəisi Bobur Azizov rəhbərlik edib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətinin, Özbəkistan tərəfindən isə Özbəkistan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinin, Məşğulluq və əmək məsələləri üzrə Nazirliyinin, Xarici Əmək Miqrasiyası Agentliyinin rəsmiləri iştirak edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Azərbaycanın müttəfiqi olan Özbəkistanla konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda, danışıqlar zamanı iki ölkə vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının qorunması, miqrasiya və ədliyyə sahələrində əlaqələrin inkişaf etdirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.

No:342/24, Press release on consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan
18 September 2024 18:20
On 18 September 2024, the next round of consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan was held in the city of Tashkent of the Republic of Uzbekistan.
The Azerbaijani delegation was led by the Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Emil Safarov, while the Uzbek delegation was headed by the Head of the Consular-Legal Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bobur Azizov.
Officials from the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan also participated in the meeting from the Azerbaijani side, while representatives of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Employment and Labor Relations, and the Agency for External Labor Migration of the Republic of Uzbekistan attended from the Uzbek side.
During the consultations, an exchange of views was also conducted on the current state and prospects for the development of cooperation in the consular field with Uzbekistan, Azerbaijan’s ally, including possibilities for signing new bilateral documents in this area.
At the same time, discussions were also carried out on the protection of the rights and freedoms of citizens of both countries, as well as on the development of relations in the fields of migration and justice.