No:325/24, Nazir müavini Samir Şərifovun Belarus Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini İqor Nazaruk ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
04 sentyabr 2024 20:22
4 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov ölkəmizdə səfərdə olan Belarus Respublikası xarici işlər nazirinin müavini İqor Nazaruk ilə görüşüb.
Görüş zamanı ali səviyyəli dialoqun iki ölkə arasında qarşılıqlı fəaliyyətin genişləndirilməsinə, təşəkkül tapmış strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin gücləndirilməsinə və dinamik əməkdaşlığın inkişafına vacib təkan verdiyi xüsusilə vurğulandı.
Siyasi, iqtisadi-ticarət, mədəni-humanitar və ikitərəfli, eləcə də beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, regional təhlükəsizlik, habelə qarşılıqlı maraq kəsb edən digər məsələlər ətrafında müzakirə aparıldı.
İkitərəfli münasibətlərin bütün sahələrində müşahidə edilən müsbət dinamikadan məmnunluq ifadə edildi, birgə layihə və təşəbbüslər ətrafında danışıldı.
Azərbaycan Respublikası ilə Belarus Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın ikitərəfli iqtisadi əlaqələrinin dərinləşdirilməsində, əməkdaşlığın yeni perspektivli istiqamətlərin müəyyən edilməsində və onların hüquqi müstəvidə təsbit olunmasında fəaliyyəti xüsusilə qeyd edildi.
Azərbaycan Respublikasının ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) yeni əməkdaşlıq sahələri üçün əlverişli imkan yaratdığı vurğulandı və bu mötəbər tədbirin təşkili ilə bağlı məlumat verildi.

No:325/24, Press release on the meeting between the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Samir Sharifov, and the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Belarus, Igor Nazaruk
04 September 2024 20:22
On 4 September 2024, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Samir Sharifov, met with the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Belarus, Igor Nazaruk, who is on a visit to the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, it was particularly emphasized that high-level dialogue provides an important impetus for expanding interaction between the two countries, strengthening the established strategic partnership relations, and developing dynamic cooperation.
Discussions were held on political, economic-trade, cultural-humanitarian cooperation, as well as cooperation within bilateral, international, and regional organizations, regional security, and other issues of mutual interest.
Satisfaction was expressed with the positive dynamics observed in all areas of bilateral relations, and joint projects and initiatives were discussed.
The activities of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Belarus were particularly noted for its role in deepening bilateral economic ties, identifying new promising areas of cooperation, and consolidating them within a legal framework.
It was emphasized that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by the Republic of Azerbaijan, creates favorable opportunities for new areas of cooperation, and information was provided on the organization of this significant event.
In addition, an exchange of views was held on the legal and contractual framework between the two countries.