No:301/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Polşanın ölkəmizdəki səfiri Rafal Poborski ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
25 iyul 2024 18:23
25 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Polşa Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Rafal Poborskini ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Görüş zamanı ikitərəfli və regional gündəlikdə duran məsələlər müzakirə olunub.
Tərəflər ölkələrimiz arasında mövcud olan əməkdaşlıq münasibətlərindən bəhs edərək, bu xüsusda ali səviyyədə həyata keçirilən təmasların və görüşlərin dostluq, hörmət və strateji tərəfdaşlığa əsaslanan əməkdaşlığın inkişafına təkan verdiyini qeyd ediblər.
Azərbaycanla Polşa arasında siyasi, iqtisadi, energetika, alternativ enerji, humanitar, təhsil və s. sahələr üzrə ikitərəfli münasibətlərin geniş perspektivə malik olduğu, əlaqələrin inkişafında siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin, habelə parlament diplomatiyasının əhəmiyyəti qeyd olunub.
Bu il ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün əhəmiyyətli olduğu vurğulanıb.
Nazir Polşa səfirinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafı istiqamətindəki səylərini yüksək qiymətləndirib və səfirə gələcək diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzu edib.

No:301/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Ambassador of Poland to Azerbaijan, Rafał Poborski
25 July 2024 18:23
On 25 July 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Ambassador of the Republic of Poland to the Republic of Azerbaijan, Rafał Poborski, on the occasion of the completion of his diplomatic mission in the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, issues on the bilateral and regional agenda were discussed.
The sides, referring to the existing cooperation relations between two countries, noted that contacts and meetings conducted at the high level contribute to the development of cooperation based on friendship, respect and strategic partnership.
It was noted that bilateral relations between Azerbaijan and Poland in the political, economic, energy, alternative energy, humanitarian, education and other fields have broad prospects, and the importance of the mechanism of political consultations, as well as parliamentary diplomacy, in the development of relations was emphasized.
It was underlined that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be hosted in Azerbaijan this year, is significant for the further development of bilateral and multilateral cooperation.
The Minister highly appreciated the efforts of the Ambassador of Poland in the development of bilateral relations and wished him success in his future diplomatic activities.