No:295/25, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Baş katibinin müavini və Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının icraçı katibi Armida Salsiah Alişahbana ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
04 iyul 2025 10:59
3 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Xankəndi şəhərində keçirilən İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının 17-ci zirvə toplantısı çərçivəsində BMT-nin Baş katibinin müavini və Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) icraçı katibi Armida Salsiah Aliscahbana ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla UNESCAP arasında əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.
UNESCAP-ın icraçı katibi zirvə toplantısına dəvətə və ölkəmizin 2026-cı ildə UNESCAP-ın 82-ci sessiyasına ev sahibliyi təşəbbüsünə görə minnətdarlığını bildirib.
Görüş zamanı Azərbaycanın regionda və beynəlxalq platformalarda artan rolu yüksək qiymətləndirilib, ölkəmizin BMT-nin missiyasına verdiyi töhfələr, o cümlədən 2023-cü ildə Təşkilatın Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramının (SPECA) 25-ci ildönümü münasibətilə zirvə toplantısına, 2024-cü ildə isə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Konfransı – COP29-a uğurlu ev sahibliyi və məhsuldar sədrliyi məmnunluqla xatırlanıb.
Tərəflər arasında iqlim dəyişikliyi və yaşıl enerji, nəqliyyat dəhlizləri, texnologiyalar və rəqəmsallaşma kimi sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Görüşdə həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər qlobal inkişaflar və çağırışlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:295/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and United Nations Under-Secretary-General and Executive Secretary of UNESCAP Armida Salsiah Alisjahbana
04 July 2025 10:59
On 3 July 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the United Nations Under-Secretary-General and Executive Secretary of the Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), Armida Salsiah Alisjahbana, within the framework of the 17th Summit of the Economic Cooperation Organization held in the city of Khankendi.
During the meeting, the current state and prospects of cooperation between Azerbaijan and UNESCAP were discussed.
The Executive Secretary of UNESCAP expressed gratitude for the invitation to the summit and for Azerbaijan’s initiative to host the 82nd session of UNESCAP in 2026.
During the meeting, Azerbaijan’s growing role in the region and on international platforms was highly appreciated. The country’s contributions to the United Nations’ mission were noted with satisfaction, including its successful hosting of the summit marking the 25th anniversary of the United Nations Special Programme for the Economies of Central Asia (SPECA) in 2023, as well as its hosting and productive presidency of the United Nations Climate Change Conference – COP29 in 2024.
The sides reviewed opportunities for implementing joint projects in areas such as climate change and green energy, transport corridors, technologies, and digitalization.
The meeting also included an exchange of views on other global developments and challenges of mutual interest.