No:290/24, Nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in baş katibi Helqa Şmid ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
13 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan ATƏT-in baş katibi Helqa Şmid ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-ATƏT əməkdaşlıq gündəliyinin perspektivləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, regional əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Mövcud regional və beynəlxalq təhlükəsizlik vəziyyətinin fonunda ATƏT çərçivəsində regional məsələlərin beynəlxalq hüquq normaları əsasında həllini tapması istiqamətində mövcud imkanlardan səmərəli istifadənin vacibliyi vurğulanıb. Bu istiqamətdə, təşkilatın öz fəaliyyətini günümüzün reallıqlarına uyğun şəkildə qurmasının əhəmiyyəti qeyd olunub. Ölkəmizin ATƏT-lə bir sıra istiqamətlər üzrə ən fəal üzvlərindən olduğu diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyinin mövcud əməkdaşlıq gündəliyində iqlim fəaliyyəti istiqamətinin gücləndirilməsinə töhfə verə biləcəyi qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov postmünaqişə dövründə regional vəziyyət, ölkəmizin bərpa, yenidənqurma və sülh gündəliyi, mövcud təhdid və çağırışlardan ətraflı bəhs edib. Ermənistanın mina təhdidinin vətəndaşlarımızın işğaldan azad olunmuş ərazilərə qayıdışına, habelə bu istiqamətdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinə hədə törətməkdə davam etdiyi bildirilib.
Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesində son vəziyyət, sülh prosesində əldə olunan irəliləyişlər qeyd edilib. Bununla belə, Ermənistanın cari Konstitusiyasında hələ də ölkəmizə qarşı ərazi iddialarının mövcudluğunun qəbuledilməz olduğu vurğulanıb. Sülh gündəliyinin irəli aparılmasına təhdid törədən addımların, xüsusilə Ermənistanda artan sürətli hərbiləşmənin narahatlıq mənbəyi olaraq qaldığı diqqətə çatdırılıb.

No:290/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the OSCE Secretary General Helga Schmid
13 July 2024 15:11
On 13 July 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Secretary General of the OSCE, Helga Schmid, who is on a visit to our country.
During the meeting, prospects of the Azerbaijan–OSCE cooperation agenda, as well as regional and international security issues and opportunities for regional cooperation, were discussed.
Against the backdrop of the current regional and international security situation, the importance of effectively utilizing existing opportunities within the OSCE to resolve regional issues on the basis of international law was emphasized. In this regard, it was noted that it is important for the organization to align its activities with present-day realities. It was also highlighted that our country is one of the most active members within the OSCE across a number of areas.
It was noted that Azerbaijan’s presidency of the COP29 could contribute to strengthening the climate action dimension within the existing cooperation agenda.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information on the regional situation in the post-conflict period, our country’s reconstruction, restoration and peace agenda, as well as existing threats and challenges. It was stated that the mine threat by Armenia continues to pose a risk to the return of our citizens to the liberated territories, as well as to large-scale reconstruction and restoration efforts carried out in this direction.
The latest situation in the normalization process between Azerbaijan and Armenia, as well as the progress achieved in the peace process, were noted. At the same time, it was emphasized that the continued existence of territorial claims against our country in the current Constitution of Armenia remains unacceptable. It was also underlined that actions posing a threat to the advancement of the peace agenda, particularly the increasing militarization of Armenia, remain a source of concern.