No:274/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Gürcüstan Parlamentinin sədri Şalva Papuaşvili ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
27 iyun 2024 18:05
27 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Parlamentinin sədri Şalva Papuaşvili ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Gürcüstan arasında strateji tərəfdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, parlamentlərarası əməkdaşlığın perspektivləri, habelə regionda cari vəziyyət müzakirə olunub.
İki ölkə arasında iqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, energetika, nəqliyyat və kommunikasiyalar, humanitar və s. istiqamətlər üzrə strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıyan qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın məmnunluq doğurduğu diqqətə çatdırılıb. “Orta Dəhliz” üzrə işlərin və birgə əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd edilib.
Bununla yanaşı, Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə arasında həm xarici işlər nazirləri, həm də Parlamentlər səviyyəsində üçtərəfli format çərçivəsində birgə səylərin genişlənməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında mövcud çoxşahəli əməkdaşlıq gündəliyinin inkişafında parlament diplomatiyasının, parlament sədrləri və nümayəndələrinin qarşılıqlı səfərlərinin, dostluq qrupları arasında geniş əməkdaşlığın əhəmiyyətli rol oynadığını qeyd edib.
İki ölkənin qanunverici orqanları arasında əməkdaşlığın xalqlarımız arasında mövcud dostluq və mehriban qonşuluq münasibətlərinə verdiyi töhfə müsbət qiymətləndirilib.
Cari ildə ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri barədə məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov, COP29 çərçivəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün yeni imkanların yarandığını diqqətə çatdırıb.
Qarşı tərəf, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə səyləri, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh və normallaşma prosesi barədə məlumatlandırılıb.

No:274/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Speaker of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili
27 June 2024 18:05
On 27 June 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Speaker of the Parliament of Georgia, Shalva Papuashvili, within the framework of his official visit to Georgia.
During the meeting, issues on the strategic partnership agenda between Azerbaijan and Georgia, the prospects of inter-parliamentary cooperation, as well as the current situation in the region were discussed.
It was noted with satisfaction that mutually beneficial cooperation of a strategic partnership nature between the two countries in the fields of economy, trade, investments, energy, transport and communications, humanitarian and other areas is developing successfully. The importance of cooperation and ongoing work within the framework of the Middle Corridor was emphasized.
In addition, the importance of expanding joint efforts within the trilateral format among Azerbaijan, Georgia, and Türkiye, both at the level of foreign ministers and parliaments, was highlighted.
Minister Jeyhun Bayramov noted the significant role of parliamentary diplomacy, mutual visits of speakers and members of parliament, as well as extensive cooperation between friendship groups in advancing the multifaceted cooperation agenda between our countries.
The contribution of cooperation between the legislative bodies of the two countries to the friendly and good-neighborly relations between our peoples was positively assessed.
Minister Jeyhun Bayramov provided information on the preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), which will be held in our country this year, noting that new opportunities have emerged to further expand cooperation within the framework of COP29.
The other side was also informed about the current situation and realities in the region in the post-conflict period, large-scale reconstruction and rebuilding works carried out in the liberated territories, efforts to combat the mine threat, as well as the peace and normalization process between Azerbaijan and Armenia.