No:231/25, Nazir müavini Yalçın Rəfiyevin Şimal və Baltik dövlətləri (NB8) xarici işlər nazirliklərinin siyasi direktorlarından ibarət nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
04 iyun 2025 20:35
4 iyun 2025-ci il tarixində xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev regiona səfərləri çərçivəsində Şimal və Baltik dövlətləri (İsveç, Finlandiya, Norveç, Danimarka, Estoniya, Latviya və Litva) xarici işlər nazirliklərinin siyasi direktorlarından ibarət nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Şimal və Baltik dövlətləri arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub, davamlı siyasi dialoqun saxlanılması üçün qarşılıqlı səfərlər və siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Görüşdə həmçinin Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanaraq müxtəlif istiqamətlər, o cümlədən enerji təhlükəsizliyi, ticarət, nəqliyyat, kommunikasiyalar, rəqəmsal inkişaf, kiber təhlükəsizlik sahələri üzrə inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycanın geostrateji mövqeyi, çoxtərəfli platformalar çərçivəsində oynadığı fəal rol, eləcə də daha geniş regionda sülhün bərqərar olması üçün göstərdiyi praktiki səylər və bütün bunların Azərbaycanla Avropa İttifaqı, o cümlədən Şimal və Baltik dövlətləri arasındakı əməkdaşlıq gündəliyinin daha da zənginləşməsinə verə biləcəyi töhfə vurğulanıb.
Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi, eləcə də qlobal iqlim fəaliyyəti üzrə danışıqlara sədrliyi və əldə olunan tarixi nəticələr yüksək qiymətləndirilib.
Nazir müavini Y.Rəfiyev görüş zamanı həmçinin Azərbaycan ilə Ermənistan arasında normallaşma prosesi, post-münaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan irimiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri, məcburi köçkünlərin əzəli torpaqlarına qayıdışı, eləcə də həmin ərazilərdə mina təhdidləri ilə mübarizə barədə məlumat verib.
Görüşdə, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

No:231/25, Press release on the meeting between Deputy Minister Yalchin Rafiyev and the delegation of political directors of the Ministries of Foreign Affairs of the Nordic and Baltic States (NB8)
04 June 2025 20:35
On 4 June 2025, the Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev, within the framework of their visits to the region, met with a delegation consisting of political directors of the Ministries of Foreign Affairs of the Nordic and Baltic States (Sweden, Finland, Norway, Denmark, Estonia, Latvia and Lithuania).
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and the Nordic and Baltic States were discussed, and the importance of mutual visits and the mechanism of political consultations for maintaining a sustainable political dialogue was noted.
The meeting also emphasized the importance of mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and the European Union, and an exchange of views was held on development prospects in various areas, including energy security, trade, transport, communications, digital development and cybersecurity.
Azerbaijan’s geostrategic position, its active role within multilateral platforms, as well as its practical efforts to establish peace in the wider region, and the contribution of all these factors to further enriching the cooperation agenda between Azerbaijan and the European Union, including the Nordic and Baltic States, were highlighted.
Azerbaijan’s hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), as well as its chairmanship of global climate action negotiations and the historic outcomes achieved, were highly appreciated.
During the meeting, Deputy Minister Yalchin Rafiyev also provided information on the normalization process between Azerbaijan and Armenia, the situation in the region in the post-conflict period, the large-scale reconstruction and rebuilding works carried out in the liberated territories, the return of internally displaced persons to their ancestral lands, as well as efforts to combat mine threats in those areas.