No:213/23, Nazir Ceyhun Bayramovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Hissein Brahim Taha ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
18 aprel 2023 21:46
18 aprel 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Hissein Brahim Taha ilə telefon danışığı baş tutub.
Tərəflər ilk öncə, qarşıdan gələn müqəddəs Ramazan bayramı münasibətilə ən xoş arzularını və təbriklərini çatdıraraq bütün İslam dünyasına sülh və firavanlıq diləyiblər.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycan və İƏT arasında mövcud əməkdaşlıq imkanları, gündəlikdə duran məsələlər və gələcək perspektivlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, ölkəmizin Təşkilatla faydalı və səmərəli əməkdaşlığından bəhs edərək bu əməkdaşlığın həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Tərəflər keçirilən birgə tədbirlərin uğurlu təşkilinə istinad edərək, cari ilin mart ayında Mavritaniyada baş tutmuş İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 49-cu sessiyasının nəticələri, qəbul edilmiş qərarlar və növbəti addımlardan söz açıb.
Telefon danışığı zamanı nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın keçmiş münaqişənin nəticələrinin aradan qaldırılması, o cümlədən ölkəmizin regionda sülh və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi istiqamətində davam edən səylərindən bəhs edərək sülh gündəliyi üzrə atılan addımlar barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb. Ermənistanın ölkəmiz tərəfindən atılan müsbət addımlar fonunda əksinə vəziyyəti gərginləşdirən təxribatlarından söz açıb. İƏT-in ənənəvi olaraq Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan haqq mövqeyinə, ərazi bütövlüyü və suverenliyinə dəstək verdiyi minnətdarlıqla vurğulanıb.
Həmçinin, Azərbaycan hökuməti tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərin genişmiqyaslı bərpası və inkişafı məqsədilə həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov Təşkilat daxilində dost və qardaş ölkələrdən olan nümayəndələri sözügedən layihələrdə iştiraka dəvət edib.

No:213/23, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Hissein Brahim Taha
18 April 2023 21:46
On 18 April 2023, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Hissein Brahim Taha.
The sides first conveyed their best wishes and congratulations on the occasion of the upcoming holy Ramadan holiday and wished peace and prosperity to the entire Islamic world.
During the telephone conversation, an exchange of views was conducted on existing cooperation opportunities between Azerbaijan and the OIC, issues on the agenda and future prospects.
Minister Jeyhun Bayramov, speaking about the beneficial and effective cooperation of our country with the Organization, emphasized that this cooperation is being successfully continued both bilaterally and within the framework of international organizations.
Referring to the successful organization of joint events, the sides spoke about the results of the 49th session of the OIC Council of Foreign Ministers held in Mauritania in March of the current year, the adopted decisions and the next steps.
During the phone call, Minister Jeyhun Bayramov, speaking about Azerbaijan’s ongoing efforts to eliminate the consequences of the former conflict, including strengthening peace and security in the region, informed the other side about the steps taken on the peace agenda. He spoke about Armenia’s provocations, which, against the background of the positive steps taken by our country, on the contrary, escalate the situation. It was emphasized with gratitude that the OIC has traditionally supported Azerbaijan’s rightful position based on international law, territorial integrity and sovereignty.
Also, Minister Jeyhun Bayramov, providing information about the projects implemented by the Government of Azerbaijan for the purpose of large-scale restoration and development of the liberated territories, invited representatives from friendly and brotherly countries within the Organization to participate in the said projects.
During the telephone conversation, an exchange of views was conducted on other issues of mutual interest.