No:201/25, Azərbaycan Respublikası ilə Oman Sultanlığı arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
19 may 2025 17:54
19 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Oman Sultanlığının Xarici İşlər Nazirliyi arasında video-konfrans formatında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Oman nümayəndə heyətinə isə Oman Sultanlığının Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq departamentinin rəisi Mohammed Bin Nasir Al-Mabsali rəhbərlik edib.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Oman Sultanlığındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad İsmayılov, o cümlədən, hər iki ölkənin xarici siyasət qurumlarının məsul əməkdaşları, ölkəmizin Ədliyyə Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin nümayəndələri də iştirak edib.
Məsləhətləşmələr zamanı Azərbaycan Respublikası və Oman Sultanlığı arasında konsulluq sahəsində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, bu sahədə ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib.
Eyni zamanda, hər iki ölkənin vətəndaşlarına effektiv konsulluq yardımının göstərilməsi istiqamətində müzakirələr keçirilib.
Konsulluq xidmətlərinin göstərilməsində rəqəmsallaşmanın tətbiqi sahəsində təcrübə mübadiləsi aparılıb və bu istiqamətdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün geniş potensialın mövcud olduğu vurğulanıb.
Bundan əlavə, ölkələrimiz arasında ədliyyə, daxili işlər, təhsil, əmək, sosial müdafiə və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.

No:201/25, Press release on consular consultations between the Republic of Azerbaijan and the Sultanate of Oman
19 May 2025 17:54
On 19 May 2025, the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman were held in a video conference format.
At the consultations, the Azerbaijani delegation was led by Emil Safarov, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, while the Omani delegation was led by Mohammed bin Nasser Al-Mabsali, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman.
The meeting was also attended by Rashad Ismayilov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Sultanate of Oman, as well as responsible officials of the foreign policy institutions of both countries, and representatives of the Ministry of Justice, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Science and Education, and the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of our country.
During the consultations, prospects for the development of cooperation in the consular field between the Republic of Azerbaijan and the Sultanate of Oman, as well as opportunities for expanding the bilateral legal and contractual framework in this field, were discussed.
At the same time, discussions were held on providing effective consular assistance to the citizens of both countries.
An exchange of experience was conducted in the field of applying digitalization in the provision of consular services, and it was emphasized that there is broad potential for mutually beneficial cooperation in this direction.
In addition, issues of cooperation between our countries in the fields of justice, internal affairs, education, labor, social protection, and other areas were reviewed.