No:199/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
08 aprel 2023 20:28
7 və 8 aprel 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian arasında telefon danışığı baş tutub.
Tərəflər qarşılıqlı şəkildə hər iki ölkənin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmətlə yanaşdıqlarını bildiriblər.
Telefon danışığı zamanı, iki ölkə arasında mövcud olan narazılıq və anlaşılmazlıqlarla bağlı müfəssəl müzakirə aparılıb. Anlaşılmazlıqların aradan qaldırılması üçün danışıqların davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Azərbaycanla İran arasında mövcud olan layihələrin icrası istiqamətində iş aparılmasına dair razılıq ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın milli maraqlarına əsasən həyata keçirdiyi müstəqil xarici siyasətinə və region ölkələri ilə ikitərəfli münasibətlərinə hörmətlə yanaşılmasının vacib olduğunu diqqətə çatdırıb.

No:199/23, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian
08 April 2023 20:28
On 7 and 8 April 2023, telephone conversations were held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian.
The sides mutually stated that they respect the territorial integrity and sovereignty of both countries.
During the telephone conversations, a detailed discussion was held on the existing dissatisfaction and misunderstandings between the two countries. The importance of continuing negotiations in order to eliminate misunderstandings was emphasized.
Agreement was expressed on working towards the implementation of existing projects between Azerbaijan and Iran.
Minister Jeyhun Bayramov highlighted the importance of respecting Azerbaijan’s independent foreign policy carried out on the basis of its national interests and its bilateral relations with countries of the region.