No:194/23, Nazir Ceyhun Bayramovun Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının xarici işlər naziri şahzadə Feysəl bin Fərhan Al Səud ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
04 aprel 2023 20:32
4 aprel 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının xarici işlər naziri şahzadə Feysəl bin Fərhan Al Səud arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif aspektləri, o cümlədən regional proseslər müzakirə edilib.
Nazirlər, müqəddəs Ramazan ayı münasibətilə təbriklərini və ən xoş arzularını çatdıraraq, bu mübarək ayın bütün İslam dünyasına sülh, birlik və əmin-amanlıq gətirməsini diləyiblər.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan və Səudiyyə Ərəbistanı arasında müxtəlif, o cümlədən siyasi, iqtisadi, enerji təhlükəsizliyi, humanitar və s. sahələr üzrə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin mövcudluğunu məmnuniyyətlə qeyd edərək, münasibətlərin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin və təmasların mühüm rol oynadığını bildirib. Xüsusilə, iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT), Qoşulmama Hərəkatı (QH) və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyin nümayiş etdirilməsi məmnunluqla xatırlanıb. Feysəl bin Fərhan Al Səudun ölkəmizə ötən ilki səfəri, və cari ilin fevral ayında XİN-lər arasında keçirilmiş məsləhətləşmələrin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Feysəl bin Fərhan Al Səud, iki ölkə arasında dost münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensialın mövcud olduğunu qeyd edib. Ali və yüksək səviyyəli təmasların, o cümlədən qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətindən bəhs edilərək bu kimi təmasların münasibətlərin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoymasına zəmin yaratdığı bildirilib.

No:194/23, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia Prince Faisal bin Farhan Al Saud
04 April 2023 20:32
On 4 April 2023, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia Prince Faisal bin Farhan Al Saud.
During the telephone conversation, various aspects of the bilateral and multilateral cooperation agenda between the two countries, including regional processes, were discussed.
The Ministers conveyed their congratulations and best wishes on the occasion of the holy month of Ramadan and wished this blessed month to bring peace, unity and tranquility to the entire Islamic world.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the existence of a bilateral and multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Saudi Arabia in various fields, including political, economic, energy security, humanitarian and other areas, and stated that mutual visits and contacts play an important role in the development of relations. In particular, the demonstration of mutual support and solidarity between the two countries within the framework of international organizations, including the United Nations (UN), the Non-Aligned Movement (NAM) and the Organization of Islamic Cooperation (OIC), was noted with appreciation. The importance of Faisal bin Farhan Al Saud’s visit to our country last year and the consultations held between the MFAs in February of this year was emphasized.
Minister Faisal bin Farhan Al Saud noted that there is broad potential for further developing friendly relations between the two countries. Speaking about the importance of high-level and senior-level contacts, including mutual visits, it was stated that such contacts create a basis for relations to enter a qualitatively new stage.