No:179/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Laos Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər naziri Thonqsavan Fomvihan ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
20 aprel 2026 16:44
20 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Banqkok şəhərində keçirilən BMT-nin Baş katibinin müavini və Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) 82-ci sessiyası çərçivəsində Laos Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər naziri Thonqsavan Fomvihan ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan-Laos Xarici İşlər Nazirlikləri arasında ilk siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsi, diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd edilməsi məmnunluqla xatırlanıb.
İki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı durumu, siyasi, iqtisadi, humanitar, nəqliyyat, logistika və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirillməsi və inkişafı perspektivləri ətrafında müzakirələr aparılıb. Bu çərçivədə, Orta Dəhlizin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Laos naziri təhsil sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb və bu çərçivədə Bakıda təhsil almış Iaoslulardan ibarət Azərbaycan-Laos Dostluq Assosiasiyasının yaradıldığını bildirib.
Tərəflər həmçinin Yaxın Şərqdə vəziyyətdən irəli gələn məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə həmçinin, iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatı (NAM), Laosun üzvü olduğu Cənub-Şərqi Asiya Ölkələri Assosiasiyası (ASEAN) çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Nazirlər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:179/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Lao People’s Democratic Republic Thongsavanh Phomvihane
20 April 2026 16:44
On 20 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Lao People’s Democratic Republic Thongsavanh Phomvihane in the city of Bangkok within the framework of the 82nd session of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP).
During the meeting, the holding of the first political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Laos, as well as the celebration of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations were recalled with satisfaction.
Discussions were held on the current state of relations between the two countries, as well as prospects for expanding and developing cooperation in political, economic, humanitarian, transport, logistics and other fields. Within this framework, the importance of the Middle Corridor was emphasized.
The Lao Minister emphasized the importance of cooperation in the field of education and stated that within this framework the Azerbaijan-Laos Friendship Association consisting of Lao graduates who studied in Baku has been established.
The sides also exchanged views on issues arising from the situation in the Middle East.
At the meeting, prospects for cooperation between the two countries within the framework of international organizations, including the Non-Aligned Movement (NAM) and the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), of which Laos is a member, were also discussed.